Odpowiedzialność biura rachunkowego

29 listopada, 2023

Księgi w biurze rachunkowym

Biura rachunkowe odgrywają kluczową rolę w biznesowym ekosystemie, zapewniając profesjonalne usługi rachunkowe, czy księgowe. Jednak odpowiedzialność biura rachunkowego jest tematem istotnym dla wielu przedsiębiorców, a wybór rzetelnej firmy do prowadzenia księgowości to niezwykle ważna kwestia, która w żadnym razie nie powinna być bagatelizowana. Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego przed ZUS? Sprawdź najistotniejsze informacje na temat tego, jak wygląda odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy.

Jaka jest odpowiedzialność biur rachunkowych?

Podpisując umowę o świadczeniu usług księgowych, musisz wiedzieć, że jest ona umową starannego działania. Strony tej umowy (przedsiębiorca oraz biuro rachunkowe) podpisując ją, zobowiązują się do podejmowania danych czynności wedle najlepiej wiedzy i skrupulatności. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać profesjonalistów, którzy traktują poważnie odpowiedzialność biura rachunkowego. Wówczas ryzyko pojawienia się błędów m.in. w ewidencji księgowej czy innych dokumentach, jak i pomyłek poważniejszych, za które przedsiębiorca odpowiada później przed urzędem skarbowym czy zakładem ubezpieczeń społecznych, będzie bardzo niskie. Jeśli inne biuro Cię zawiodło, nie czekaj i skontaktuj się z nami. Odpowiedzialność biura rachunkowego za najwyższą jakość usług to nasz priorytet. Jako przedsiębiorca możesz być pewien, że treść naszych umów zawiera wszystkie postanowienia dotyczące współpracy w trakcie trwania umowy, ale też postanowienia, które określają odpowiedzialność biura rachunkowego po rozwiązaniu umowy.

Sprawdź też nasz artykuł: Co robić, aby uniknąć błędów w wystawianiu faktur?

Kto odpowiada za błędy biura rachunkowego?

W sieci można też znaleźć wiele zapytań na temat tego, jak przedstawia się „odpowiedzialność biura rachunkowego za przekręty klienta”. Odpowiedzią na to pytanie są aktualnie obowiązujące przepisy. To one określają dokładnie odpowiedzialność biur rachunkowych i nie każą ich za nieterminowe, czy też niepoprawne wykonanie zobowiązań i należności podatkowych. Za ewentualne pomyłki odpowiada podatnik. Jako uczciwy i odpowiedzialny przedsiębiorca musisz więc bardzo starannie przeanalizować dostępne biura księgowe i wybrać te najbardziej rzetelne i doświadczone. 

Czy księgowa bierze odpowiedzialność za błędy?

Księgowi, którzy pracują w biurze rachunkowym, mogą ponosić odpowiedzialność za swoje działanie. O tym jednak, jaka dokładnie jest odpowiedzialność księgowego w biurze rachunkowym, decyduje struktura organizacyjna konkretnej firmy. Profesjonalne biura dbają o to, aby zatrudniać wyłącznie doświadczonych i rzetelnych pracowników, a odpowiedzialność biura rachunkowego za prowadzenie ksiąg rachunkowych jest w takich firmach uznawana za najwyższy priorytet. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć dobry księgowy. Czy biuro rachunkowe ponosi odpowiedzialność za brak (bądź nieterminową wypłatę wynagrodzenia), czy też opłatę faktur? Nie. Za to odpowiada przedsiębiorca, ponieważ odpowiedzialność biur księgowych nie obejmuje np. braku rozliczenia transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a jego kontrahentami lub pracownikami.

Standardy branżowe i etyczne biura rachunkowego

Warto zdawać sobie sprawę, że prowadzenie księgowości to duże ryzyko pojawienia się błędów w księgowości, więc lepiej zdecydować się na sprawdzoną firmę lub księgowego. Profesjonalne biura rachunkowe z wieloletnim doświadczeniem zobowiązane są do przestrzegania pewnych etycznych standardów i norm branżowych. Do takich firm należą właśnie Małe Podatki. Nasza księgowość we Wrocławiu na bieżąco śledzi zmiany w przepisach podatkowych i każdego dnia działa z najwyższą starannością z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania do automatyzacji procesów księgowych, co minimalizuje ryzyko, że pojawią się jakiekolwiek błędy w księgowości, a jednocześnie zwiększa efektywność. Poprawianie błędów w księgowości zwykle nie ma miejsca w naszym biurze, ponieważ dokładamy wszelkich starań, aby się one nie pojawiały. Jeśli inna firma Cię zawiodła i musiałeś ponieść kary za błędy w księgowości, wybierz najlepsze biuro rachunkowe we Wrocławiu. Współpraca z nami chroni przed niepotrzebnymi błędami w księgowości, a koniec roku to zawsze doskonała okazja, aby dokonać zmiany księgowego. Pamiętaj jednak, aby wykonać te 3 kroki, zanim zdecydujesz się na nowe biuro księgowe.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat