Jakie cechy powinien mieć dobry księgowy?

27 stycznia, 2022

Dobra księgowaDobry księgowy jest niezbędny w każdym przedsiębiorstwie. Aby rzetelnie i profesjonalnie wykonywał swoje obowiązki, powinien jednak posiadać określone cechy oraz predyspozycje. Jakie? Przedstawiamy 5 najważniejszych!

Cechy dobrego księgowego

Praca księgowego może być trochę inna w zależności od firmy, w której jest zatrudniony. Jego najważniejszym zobowiązaniem jest jednak kontrola nad finansami przedsiębiorstwa oraz prowadzenie rachunkowości. Zazwyczaj zajmuje się także dokumentacją, wypełnia deklaracje podatkowe i kontaktuje się z ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym.

W zawodzie księgowego ważne są zarówno wiedza oraz doświadczenie, jak i pewne cechy osobowości. Jakie dokładnie predyspozycje musi mieć osoba pracująca w biurze rachunkowym, aby móc zaoferować swoim klientom profesjonalne usługi?

1. Doświadczenie zawodowe

Nie ulega wątpliwości, że dobra księgowa lub księgowy powinien zdobyć wykształcenie. Bez tego nie będzie w stanie podjąć pracy na swoim stanowisku. Aby jednak prowadzić księgowość na wysokim poziomie, niezbędne jest także doświadczenie zawodowe. Długi staż pracy oraz współpraca z wieloma klientami sprawią, że księgowy zyska wiedzę praktyczną. Będzie mógł zaproponować firmom, dla których pracuje nowatorskie rozwiązania i kompleksowo zadbać o ich finanse.

2. Umiejętność współpracy

Cechy dobrego księgowego to nie tylko te związane z wiedzą i doświadczeniem, ale także jego charakter. Osoba pracująca w biurze rachunkowym musi być kulturalna oraz komunikatywna. Jej praca opiera się przecież na współpracy z innymi pracownikami w firmie, jak również klientami czy partnerami biznesowymi. Dzięki umiejętności współpracy księgowy wpłynie na przepływ informacji w przedsiębiorstwie, przyczyniając się do jego sukcesu.

3. Lojalność względem klienta

Prowadząc rachunkowość, księgowy ma dostęp do wrażliwych danych o swoim kliencie. Powinien więc być wobec niego przede wszystkim lojalny, a co za tym idzie, dyskretny. Od osoby odpowiedzialnej za finanse oczekuje się uczciwości, ponieważ treść prowadzonej przez nią dokumentacji nie może wpaść w niepowołane ręce.

4. Samoorganizacja pracy

Dobra księgowa lub księgowy musi wykazać się zaangażowaniem i sumiennością. Rzetelne wypełnianie formalności jest konieczne, aby zapewnić przedsiębiorstwu płynne funkcjonowanie i nie doprowadzić do strat finansowych. Pracownik biura rachunkowego zazwyczaj nie otrzymuje poleceń od innych, tylko organizuje sobie pracę samemu. Powinien mieć więc zdolność do takiego planowania obowiązków i wywiązywania się z nich, aby zawsze dotrzymywać ustalonych terminów.

5. Odporność na stres

Chcąc poznać cechy dobrego księgowego, trzeba także zwrócić uwagę na wyzwania, z którymi codziennie musi się mierzyć. Z dbaniem o finanse swoich klientów i zarządzaniem wrażliwymi danymi wiąże się bowiem duża odpowiedzialność i nie każdy jest w stanie sobie z nią poradzić. Osoba pracująca w biurze rachunkowym musi więc być odporna na stres, co umożliwi jej efektywną pracę nawet pod presją czasu czy natłokiem obowiązków.

6. Chęć rozwoju i ambicja

Dobra księgowa lub księgowy to pracownik, który idzie z duchem czasu. Przepisy dotyczące prowadzenia księgowości w firmach zmieniają się z roku na rok, dlatego bardzo ważne jest, aby za nimi nadążać. Osoba odpowiedzialna za finanse powinna jednak monitorować nie tylko to, co leży w zakresie jej obowiązków. Rozwijanie się poprzez uczestnictwo w branżowych kolegiach i szkoleniach jest równie ważne. Księgowy, który cały czas dowiaduje się nowych rzeczy, popycha firmę w kierunku rozwoju.

Biuro rachunkowe Małe Podatki

Jak wynika z powyższego tekstu, dobry księgowy jest na wagę złota, a prowadzenie finansów przedsiębiorstwa stanowi nie lada wyzwanie. Warto więc powierzyć je ekspertom z biura rachunkowego Małe Podatki. Dysponujemy wykwalifikowanym personelem i wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom usługi na najwyższym poziomie.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat