3 rzeczy, które należy zrobić, zanim zdecydujesz się na biuro księgowe

8 stycznia, 2022

biuro księgowe

Co sprawdzić, zanim wybierzesz biuro rachunkowe dla Twojej działalności? Jak wybrać firmę księgową, aby móc w pełni zająć się rozwojem biznesu i nie musieć w przyszłości martwić się o dokumentację finansową firmy oraz znajomość zawiłych przepisów prawnych? W tym artykule wymienimy cechy, jakie dobre biuro księgowe koniecznie powinno posiadać. Przeczytaj poniższy wpis przed podjęciem decyzji o wyborze biura księgowego.

Jakie biuro księgowe będzie najlepsze dla Twojej firmy?

Każda firma bez względu na jej rozmiar powinna powierzyć prowadzenie księgowości doświadczonemu księgowemu lub wynająć do tego celu sprawdzone biuro rachunkowe. Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość pełnego skupienia się na prowadzonym biznesie, obsłudze klientów i rozwoju, a nie martwić się dokumentami finansowymi firmy. O powodach, dla których szczególnie warto zlecić outsourcing księgowości pisaliśmy już w bazie wiedzy Małe Podatki. Zajrzyj do tego wpisu. W dobie ciągle zmieniających się przepisów prawnych, mnogości pojęć oraz różnych terminów składania poszczególnych deklaracji czy też opłacania składek i podatków, naprawdę powinno się wszystkimi tymi kwestiami zajmować doświadczone biuro księgowe. Decyzja jaką firmę księgową wybrać nie powinna być jednak pochopna. Zanim więc ostatecznie zdecydujesz jakie biuro księgowe będzie dbało o kwestie finansów i rozliczeń Twojej działalności, przeczytaj wskazówki, które nieraz już uchroniły przedsiębiorców przed popełnieniem błędu. Jakie cechy powinien posiadać dobry księgowy i czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe?

1. Zwróć uwagę na komunikację

Dla każdego przedsiębiorcy dobra i skuteczna komunikacja może oznaczać coś innego. Jeżeli życzysz sobie, aby o wielu kwestiach rozmawiać z księgowym twarzą w twarz, to jakie biuro księgowe powinieneś wybrać? Z pewnością nie może to być biuro zlokalizowane w innej miejscowości niż ta, w której prowadzisz główną działalność. Warto zdawać sobie sprawę, że zwłaszcza na samym początku prowadzenia firmy czy też na etapie jej zakładania, będziesz miał sporo wątpliwości, które warto na bieżąco konsultować z księgowym. Jeżeli stawiasz bardziej na kontakt mailowy lub telefoniczny, możesz oczywiście podjąć decyzję o zatrudnieniu biura księgowego znacznie oddalonego od siedziby Twojej firmy. Ważne jednak, abyś zwrócił szczególną uwagę na to w jaki sposób pracownicy tego biura odpowiadają na Twoje zapytania i czy robią to na bieżąco. Księgowy nigdy nie powinien Cię zbywać czy obiecywać, że odpowie na pilną sprawę w późniejszym terminie. Dobre biuro rachunkowe powinno znać odpowiedź na każde Twoje pytanie i potrafić udzielić konkretnych wskazówek, a także polecić najbardziej korzystne dla specyfiki Twojej działalności rozwiązania.

2. Sprawdź opinie

Przed podjęciem ważnej decyzji o tym jakie biuro księgowe zajmie się prowadzeniem rachunkowości dla Twojej firmy sprawdź jego rekomendacje. Zwróć uwagę jakiego typu klientów najczęściej obsługuje dane biuro rachunkowe? Czy wśród zadowolonych opiniodawców znajdują się może firmy z tej samej branży, co Twoja? Jeśli tak, to bardzo dobrze, ponieważ masz gwarancję, że księgowi tam zatrudnieni mają już doświadczenie w tym sektorze i są na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawnymi obowiązującymi w tej dziedzinie. Czasem nawet specjalizują się akurat w tym zakresie, w którym będzie działać Twoja firma. Z drugiej strony pamiętaj, że nie zawsze warto zbytnio sugerować się opinią osoby, która nigdy nie zmieniała biura rachunkowego i od wielu lat jest obsługiwana wyłącznie przez jedną firmę księgową. Nie ma ona bowiem żadnego porównania.

3. Poznaj zakres usług

Zakres świadczonych usług to ogromnie ważna cecha biura rachunkowego. Każdy przedsiębiorca powinien zwrócić na nią uwagę, ponieważ nigdy nie wie czy za chwilę jego biznes nie rozwinie się na tyle, że nie będzie potrzebował dodatkowych usług. Właśnie dlatego lepiej jest wybierać firmę księgową z dość szerokim spektrum proponowanych usług. Dlaczego biuro Małe Podatki należy do takich firm? Ponieważ oprócz prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, pomagamy także w optymalizacji podatkowej, pozyskiwaniu środków na rozwój firmy czy też sporządzaniu niezbędnych dokumentów oraz załatwianiu spraw urzędowych.

A więcej na temat tego, czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe przeczytasz tutaj.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat