Założenie nowej firmy w Polsce zawsze wiąże się ze wpisaniem jej do odpowiedniego rejestru. Wszystko zależy od charakteru danej działalności, ale każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, która ewidencja przeznaczona jest dla jego biznesu. Jeśli działasz lub chcesz działać jako przedsiębiorca będący osobą fizyczną, powinieneś wiedzieć więcej o ewidencji zwanej CEIDG. Co to jest i jakich informacji dostarcza – omawiamy w poniższym artykule.
Co oznacza skrót CEIDG? To Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, która obok KRS należy w Polsce do dwóch podstawowych rejestrów podmiotów gospodarczych. Ewidencja ta została uruchomiona w 2011 roku, na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 roku i ma postać elektronicznego rejestru. Kto musi być wpisany do CEIDG? Przede wszystkim wpisują się do ewidencji osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub osoby zakładające spółkę cywilną. Warto wiedzieć, że złożenie wniosku jest bezpłatne i można go dostarczyć osobiście, korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Brak wpisu do rejestru narusza przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i grozi grzywną lub karą ograniczenia wolności.
Jak już wspomnieliśmy – CEIDG jest źródłem informacji o jednoosobowych działalnościach gospodarczych i spółkach cywilnych osób fizycznych na terenie Polski. W rejestrze znajdują się podstawowe dane o tego rodzaju firmach, a także szczegóły mówiące o posiadanych przez nie zezwoleniach, licencjach i koncesjach. Wszystkie dane udostępnione są na stronie internetowej CEIDG. Wyszukiwarka zamieszczona w tej witrynie pozwala w szybki i łatwy sposób sprawdzić wiarygodność konkretnego przedsiębiorstwa. Jak sprawdzić, czy firma istnieje CEIDG? Wystarczy znać jej NIP, REGON lub spróbować wyszukać potrzebne dane po ponazwisku lub adresie przedsiębiorcy. Jednak to nie wszystko, na co pozwala CEIDG. Baza ta ułatwia również:
Wniosek o wpisanie do ewidencji bezpłatnie można złożyć online za pośrednictwem rządowej strony lub bezpośrednio w dowolnym urzędzie miasta, lub gminy. Jak wypełnić wniosek CEIDG? Przy zakładaniu działalności gospodarczej należy wybrać dokument CEIDG-1 i wypełnić go danymi wnioskodawcy i firmy. Do tych pierwszych zalicza się:
Wśród danych firmy znajdują się:
W dokumencie wymagane są też m.in. informacje o rodzaju działalności, miejscu jej wykonywania, kodach PKD i ubezpieczeniu zdrowotnym. Po wpisaniu danych gotowy wniosek należy podpisać za pomocą podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego. Możliwe jest również wydrukowanie i ręczne złożenie podpisu, jednak wtedy wniosek powinien być dostarczony do Urzędu Gminy. Pierwszy kontakt z CEIDG może wydawać się skomplikowany, dlatego mniej doświadczonym przedsiębiorcom radzimy zwrócenie się o pomoc do zaufanego biura rachunkowego Małe Podatki, oferującego doradztwo w obszarach takich jak np. księgowość, wynajem wirtualnego biura, usługi rachunkowe czy rejestracja firm. Specjaliści nie tylko pomogą złożyć wniosek, w razie potrzeby doradzą też jak zmienić wpis w CEIDG.
Warto wiedzieć, że taką zmianę należy zgłosić w ciągu 7 dni od jej zaistnienia. Tu również niezbędny jest wniosek CEIDG-1 o zmianę wpisu, który można wypełnić na stronie rządowej lub złożyć w urzędzie miasta i gminy. Aktualizacja danych w CEIDG nastąpi nie później niż następnego dnia roboczego po dniu, w którym wniosek wpłynął. O jakich zmianach mowa? Może być to rozszerzenie przedmiotu działalności, zmiana danych kontaktowych lub rezygnacja ze stałego miejsca prowadzenia firmy (np. na rzecz pracy mobilnej).
Żyjemy w czasach, gdzie mnóstwo spraw załatwia się przez internet. Nikogo więc nie powinno dziwić, że możliwa jest także zmiana danych w CEIDG online. Jak to zrobić? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto najpierw dokładnie wymienić sytuacje, w których należy obowiązkowo zgłosić wszelkie zmiany danych w CEIDG. Będą to:
Online może także zgłaszać takie zmiany danych w CEIDG, jak:
Czy to wygodne? Jak najbardziej, ponieważ zmiana danych firmy w CEIDG za pośrednictwem internetu pozwala na zaoszczędzenie czasu, który należałoby poświęcić na osobistą wizytę w urzędzie. Ponadto masz pewność, że przekazane przez Ciebie dane trafią od razu do właściwego organu. Zmiany wprowadzane są do 24 godzin po ich przesłaniu.
A jak konkretnie wygląda cały proces zmiany danych?
I to wszystko. Po wykonaniu tych kroków możliwa jest zmiana danych w CEIDG przez internet. Możesz dokonać ją osobiście, a także poprzez pełnomocnika. Musi być to osoba, która została zgłoszona w CEIDG do tej roli.
A ile to kosztuje? Usługa osobistej zmiany danych w CEIDG online jest bezpłatna. Jednak mogą pojawić się opłaty, gdy działa w Twoim imieniu pełnomocnik.
Co ważne – w ten sposób możliwa jest nie tylko zmiana danych firmy w CEIDG, ale także złożenie wniosku o zawieszenie, wznowienie albo wykreślenie działalności gospodarczej z CEIDG.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub masz dodatkowe pytania związane ze zmianą danych online, odwiedź Małe Podatki. Nasze biuro rachunkowe we Wrocławiu zajmuje się doradztwem zarówno dla osób, zastanawiających się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jak i prowadzących już swój biznes od lat.
Świadczymy szereg usług dla przedsiębiorców, chętnie wyjaśniamy także przepisy związane z podatkami, składkami ZUS, obsługą KRS itp. Wszystko w bardzo przystępnych, konkurencyjnych cenach. Przekonaj się o tym – skontaktuj się z nami i umów na wizytę już dzisiaj!
design by Proformat