Koniec podatku PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości

18 września, 2023

Okulary i notes księgowego.Podatek PCC to inaczej „podatek od czynności cywilnoprawnych”. Konieczność jego uiszczenia pojawia się w wielu sytuacjach związanych z finansami – przy umowie darowizny, umowie spółki, umowie sprzedaży, a także ustanawianiu hipoteki. Jednak najnowsze przepisy sprawiają, że możliwe jest zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania. Od kiedy ono obowiązuje i dlaczego jest to bardzo dobra informacja dla każdego, kto marzy o własnych „czterech kątach”?

Kiedy nie będzie podatku PCC? Kiedy zniknie podatek PCC od zakupu nieruchomości?

Zwolnienie z PCC podczas zakupu zaczęło obowiązywać w dniu 31 sierpnia 2023 roku. Jest skutkiem wprowadzenia ustawy z dnia 26 maja 2023 roku, dotyczącej zmian w wielu innych ustawach związanych z rozwojem mieszkalnictwa i gospodarką nieruchomościami. To praktycznie największa zmiana w przepisach od czasu wprowadzenia 9 września 2000 roku ustawy o podatku cywilnoprawnym. W praktyce pozwoli kupującemu na zaoszczędzenie nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania było zapowiadane już od marca 2023 roku, a pomysł pojawił się wraz z programem „Bezpiecznego kredytu”. W obu przypadkach cel jest ten sam – ułatwienie zakupu mieszkania. Co zmienia zwolnienie? Podatek PCC wynosił do 31 sierpnia 2023 roku dokładnie 2% wartości mieszkania. A więc kupując – przykładowo – mieszkanie za 200 tys. złotych, płaciło się 4 tys. złotych podatku. Zwolnienie z PCC przy zakupie mieszkania sprawia, że te pieniądze zostają w kieszeni. Im mieszkanie droższe, tym ich więcej!

Kto będzie zwolniony z PCC?

Oczywiście od razu pojawia się pytanie – czy wszystkich nabywców obejmuje  zwolnienie z podatku PCC? Czy wszystkie nieruchomości są objęte tą ulgą? Odpowiedź brzmi: nie. Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie nieruchomości przysługuje wyłącznie osobom fizycznym, które nabywają prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Jeśli kwalifikującą się nieruchomość nabywają dwie osoby, wówczas zwolnienia z PCC obejmują wszystkich nabywców. Jest jednak jeden ważny warunek – żadnej z osób nabywających nie mogą przed dokonaniem transakcji przysługiwać prawa do nieruchomości większe niż 50%, a i to pod warunkiem, że zostały nabyte na drodze dziedziczenia. Wprowadzone zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania  jest dla nabywców prawdziwą ulgą, ponieważ podatek w wysokości 2% wartości mieszkania musieli uiszczać z własnej kieszeni, a nierzadko był to spory koszt. 

Przykładowo – podczas zakupu mieszkania o wartości 500 tys. złotych podatek 2% wynosi dokładnie 10 tys. zł. Zwolnienie z PCC eliminuje ten dodatkowy wydatek, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można zainwestować choćby w remont nabytej nieruchomości. Nabywca naprawdę zyskuje!

Czy kupując pierwsze mieszkanie, muszę zapłacić podatek?

W tym przypadku również obowiązuje zwolnienie z PCC. Pierwsze mieszkanie nie musi być jednak jedynym, które w życiu się zakupi. W myśl obecnych przepisów można mieć aż do pięciu wymienionych wcześniej nieruchomości, które będą objęte zwolnieniem. Jednak gdy nabywa się szóstą, wówczas zwolnienie z PCC przestaje obowiązywać i od szóstej nieruchomości (a także każdej kolejnej) płaci się podatek w wysokości 6%.

Czyli przy wspomnianym przykładowym mieszkaniu za 500 tys. zł nie będzie to 10 tys. zł podatku, ale aż 30 tys.! Dlaczego tak ułożono przepisy? Zwolnienie z podatku PCC tylko dla pięciu nieruchomości ma na celu ograniczyć spekulację lokalami. Nie ma przy tym znaczenia, czy w tych pięciu nieruchomościach dana osoba jest jedynym właścicielem, czy też ma tylko procentowy udział w każdym. Ta zmiana znosząca zwolnienie z PCC przy zakupie mieszkania zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Zwolnienie z podatku PCC zmniejsza koszty zakupu mieszkania

Wprowadzone ostatniego dnia sierpnia 2023 roku zwolnienie z podatku PCC może stać się impulsem wspomagającym usamodzielnianie się rodzin i małżeństw, które wynajmują mieszkania lub też mieszkają przy rodzinach. Aby to było możliwe, konieczne jest oczywiście posiadanie gotówki na zakup lub spełnianie wymagań pozwalających na zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku. 

Jednak świadomość, że poza wkładem własnym nie trzeba będzie odkładać co najmniej kilku tysięcy złotych na opłatę PCC, co może wymagać czasu, jest bardzo pozytywna.

Wątpliwości? Skontaktuj się z ekspertami!

Wyjaśniliśmy już, kto jest zwolniony z PCC oraz na czym polega zwolnienie z PCC. Jeśli jednak wciąż masz pytania, czy wątpliwości, odwiedź Małe Podatki. Głównym obszarem naszego działania jest obsługa księgowa, jednak nie jest nam obce nic, co związane z podatkami. 

Dlatego nie tylko doradzamy najlepsze formy opodatkowania czy wyjaśnimy, jaka jest kwota wolna od podatku przy dochodach Twojej  firmy, ale również tłumaczymy wszystkie aspekty związane z zakupem mieszkania. Umów się na spotkanie już dziś!

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat