Własna działalność a emerytura. Co trzeba wiedzieć?

10 czerwca, 2024

JDG na emeryturze staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Wraz z decyzją o kontynuowaniu aktywności zawodowej po przejściu na emeryturę pojawiają się jednak pytania dotyczące opłat, podatków i prawnych aspektów prowadzenia biznesu. Czy emeryt płaci podatek od działalności gospodarczej? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Czy emeryt może prowadzić JDG?

Nie ma żadnego zakazu, wedle którego własna działalność i emerytura nie powinny iść ze sobą w parze. Osoba pobierająca emeryturę jak najbardziej może prowadzić własną działalność gospodarczą, jeśli tylko czuje się na siłach. Są różne motywacje co do tego, aby łączyć samozatrudnienie i emeryturę. Wiele osób decyduje się na ten krok jako sposób na aktywne spędzanie czasu oraz dodatkowe źródło dochodu.

Ile wynosi składka ZUS dla emeryta prowadzącego działalność gospodarczą?

Jakie są opłaty przy działalności gospodarczej na emeryturze? Osoba, która przebywa już na emeryturze i prowadzi jednocześnie własną działalność gospodarczą, nie musi płacić składek społecznych. Nie jest zobowiązana do opłacania ani składki emerytalnej, rentowej, czy wypadkowej. Ktoś, kto postanowił połączyć własną działalność gospodarczą i emeryturę nie musi opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne (o ile miesięczna emerytura brutto tej osoby nie jest wyższa niż minimalne wynagrodzenie, które od lipca 2023 r. wynosi 3600 zł).

Składka zdrowotna jest w zasadzie jedyną obowiązkową składką dla emeryta lub emerytki prowadzących swoją działalność gospodarczą. Podobnie jak w przypadku zwykłej firmy, wynosi ona 9% od dowolnie wybranej podstawy, jednak nie może być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Warto też wiedzieć, że emeryt może być zwolniony z obowiązku opłacania składki zdrowotnej, jeśli jego miesięczna emerytura nie przekracza minimalnego wynagrodzenia oraz spełnia jedno z dwóch dodatkowych warunków.

  1. Dodatkowe przychody z działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury.
  2. Podatek jest opłacany w formie karty podatkowej.

Poza tym emeryta obowiązują niemal te same zasady, których muszą przestrzegać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, dlatego porady księgowe dla freelancera na JDG będą dla nich podobne, jak dla osób niebędących emerytami. Zobacz też wpis na blogu Małe Podatki: Ulgi ZUS dla małych i nowych firm

Emerytura a samozatrudnienie – opłaty

Emerytura a samozatrudnienie – opłaty

Czy emeryt płaci podatek od działalności gospodarczej? Kwestia podatkowa przedsiębiorcy emeryta jest tożsama z osobami, które prowadzą własną firmę i nie pobierają emerytury. Dochody z działalności gospodarczej emeryci muszą rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, łącznie z dochodami, które osiąga z tytułu swojej emerytury. Jeśli masz wątpliwości związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej na emeryturze, Biuro rachunkowe we Wrocławiu służy pomocą. Oferujemy pomoc w zakresie prowadzenia księgowości oraz doradztwa podatkowego, co może być nieocenioną pomocą dla przedsiębiorców, którzy pobierają emeryturę.

Własna działalność gospodarcza a emerytura – podsumowanie

Przedsiębiorczy emeryci mogą łączyć swoje doświadczenie zawodowe z dodatkowym źródłem dochodu, nie rezygnując przy tym z emerytalnych uprawnień. Emeryci prowadzący działalność gospodarczą nie są zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, co obejmuje składki emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dobrowolnie mogą jednak przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego. Jedyną obligatoryjną składką jest składka zdrowotna, z której mogą być zwolnieni, jeśli spełniają określone warunki dotyczące wysokości emerytury i dodatkowych przychodów.

Sprawdź też popularny artykuł w naszej bazie wiedzy, który opisuje najważniejsze zmiany księgowe 2024.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat