Porady księgowe dla freelancera na jednoosobowej działalności gospodarczej

6 lipca, 2022

Czy freelancer musi mieć działalność gospodarczą

Prowadzisz lub planujesz założyć własną działalność? Sprawdź, co musisz wiedzieć jako freelancer! Działalność gospodarcza wymaga znajomości kilku zasad i przepisów, umiejętności wystawiania faktur, a także odpowiedniego prowadzenia księgowości. Sprawdź najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać, posiadając swoją firmę.

Freelancer a działalność gospodarcza

Jeżeli pracujesz dla zleceniodawcy na podstawie innej umowy, niż umowa o pracę to można określić Cię mianem freelancera, czyli tzw. wolnego strzelca. Freelancerami bardzo często stają się osoby, których specyfika działań pozwala na wykonywanie pracy w pełni zdalnie (np. copywriter, grafik komputerowy, twórca stron internetowych czy też programista), jednak nie jest to regułą. Jako freelancer możesz podejmować zlecenia dla wielu firm i wykonywać różne działania. Praca w takiej formie ma bardzo wiele zalet, ale też niesie ze sobą wiele zagrożeń. Wszystko zależy oczywiście od specyfiki branży, w których funkcjonujesz, jednak do niewątpliwych plusów pracy jako freelancer jest elastyczność czasu pracy i dowolność wyboru miejsca, w którym pracujesz. Masz też swobodę wyboru firm i projektów, w których chcesz uczestniczyć. Potencjalnie możesz też ustalić wyższe stawki, niż na etacie. Musisz jednak pamiętać, że w dużej mierze zależy to od umiejętności, które posiadasz, a także od tego czy zdołasz wypracować sobie na rynku pozycję, która pozwoli Ci przyciągnąć do siebie klientów, na których Ci najbardziej zależy. Nie można zapomnieć, że praca “na swoim” wiążę się także z ryzykiem. Nigdy nie możesz być pewien, że w każdym miesiącu kalendarzowym zarobisz tyle samo. Czasem może być lepiej, a czasem gorzej i trzeba mieć to na uwadze, planując swoje wydatki. Oprócz tego, musisz sam się motywować i w odpowiedni sposób zarządzać swoim czasem pracy.

Freelancer a sposoby rozliczenia

Jeśli jednak nie umowa o pracę, to co? Czy freelancer musi mieć działalność gospodarczą? Niekoniecznie. Może podpisać z klientem umowę B2B, umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Możesz też prowadzić działalność nierejestrowaną. Jednak musisz wiedzieć, że wówczas w żadnym miesiącu kalendarzowym Twoje zarobki nie mogą być wyższe, niż połowa minimalnej płacy ustalona na dany rok. A jeżeli zdarzyłoby Ci się ten limit przekroczyć, to masz czas (7 dni) na wypełnienie wniosku CEIDG-1, czyli zarejestrowanie firmy. Warto wiedzieć, że jako freelancer bez działalności gospodarczej nie musisz opłacać comiesięcznych składek ZUS. Więcej na temat tego czym jest działalność nierejestrowana przeczytasz w tym artykule.

Działalność gospodarcza i freelancer – porady

Prowadzenie własnego mikroprzedsiębiorstwa niesie ze sobą wiele ciekawych perspektyw rozwoju. Chcąc założyć jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych i sprawach i dopełnić paru formalności. Co więc będziesz musiał zrobić, chcąc otworzyć własny biznes? Na początek na pewno:

  • zarejestrować działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  • zarejestrować się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym jako przedsiębiorstwa,
  • wybrać odpowiednie PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) dla usług, które świadczysz,
  • zdecydować się na to, jaki podatek dochodowy od osób fizycznych będziesz co miesiąc wpłacać do Urzędu Skarbowego (rodzajów rozliczenia jest kilka: opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt),
  • podjąć decyzję czy chcesz lub być może musisz być (ze względu na rodzaj wykonywanej działalności) płatnikiem VAT i w konsekwencji wystawiać albo faktury VAT, albo rachunki bez VAT.

To na początek. Później, gdy Twoja działalność będzie się rozwijać może okazać się, że chcesz zatrudnić pracownika lub rozszerzyć swoją działalność o dodatkowe specjalizacje. Być może będziesz chciał sprzedawać jakieś nowe produkty lub świadczyć dodatkowe usługi, a wówczas trzeba będzie dodać nowe PKD do swojej działalności. Pomocna dłoń biura księgowego to coś, czego w takiej sytuacji potrzebuje freelancer. Księgowość ma za zadanie wspierać freelancera i działalność gospodarczą na każdym etapie jej funkcjonowania i podpowiadać najlepsze rozwiązania. Czasem istnieją możliwości, które zoptymalizują ponoszone przez freelancera koszty prowadzenia działalności, o których on nie wie. To powinnością dobrego biura księgowego jest zawsze trzymać rękę na pulsie i podpowiadać najlepsze opcje. Ty masz już wiele do zrobienia jako freelancer, o porady księgowe więc lepiej zwrócić się do biura, które ma lata doświadczenia w pracy w księgowości.

Freelancer a księgowość

Ustalić oraz załatwić wszystkie powyższe kwestie pomoże Ci doświadczone biuro rachunkowe we Wrocławiu. Najlepiej takie, które specjalizuje się w kompleksowej obsłudze małych jednoosobowych działalności gospodarczych (jak np. Małe Podatki). Ponieważ prowadzenie księgowości swojej firmy wymaga odpowiedniej wiedzy oraz dobrego rozeznania w aktualnie panujących przepisach polskiego prawa, lepiej nie brać tego na własne barki. Zdecydowanie rozsądniej będzie powierzyć zadanie prowadzenia księgowości fachowcom. Zwłaszcza że błędy w księgowości potrafią się niestety wiązać z karami finansowymi. Poza tym freelancer na jdg ma zwykle pełne ręce pracy. Prowadzenie własnego biznesu jest bardzo absorbujące i prawdopodobnie na początku zajmie Ci sporo czasu, więc nawet mając jakiekolwiek rozeznanie w księgowości, nie będziesz miał na tyle czasu, aby poświęcić się np. dokładnemu rozliczaniu kosztów czy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów w należytym skupieniu i staranności. Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej to więc konieczność. Mając dobrego księgowego lub korzystając z usług profesjonalnego biura księgowego nie musisz martwić się o wszystkie sprawy związane z odpowiednim prowadzeniem dokumentacji czy analizą faktur w Twojej działalności. W biurze rachunkowym Małe Podatki świadczymy także porady księgowe dla freelancera. Podpowiadamy jak legalnie pracować jako freelancer i służymy pomocą, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości związane ze sprawami podatkowymi. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi klientami i niejednokrotnie wychodzimy z inicjatywą, podpowiadając co można zrobić, aby nieco obniżyć opłaty związane chociażby z podatkiem dochodowym. Freelancer na jdg nie musi orientować się we wszystkich kruczkach prawnych, jeśli tylko ma od tego dobrego księgowego, który zawsze jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami i aktualizacjami w prawie podatkowym. Nie musi też stresować się ewentualną kontrolą z urzędu, ponieważ ma pewność, że wszystkie sprawy związane z księgowością jego działalności są prowadzone rzetelnie i uporządkowane.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz powyższych wskazówek dla freelancera na jdg warto jeszcze zwrócić uwagę na parę istotnych faktów. Za zarejestrowanie firmy się nie płaci, ale utrzymanie przez freelancera jednoosobowej działalności gospodarczej może już należeć do dość kosztownych. Oprócz podatku dochodowego (do 20. dnia miesiąca) będziesz musiał co miesiąc (do 10. dnia miesiąca) płacić składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli korzystasz z ulgi na start, to przez pierwsze kilka miesięcy jest to ponad 300 zł, a w miarę upływu czasu, wysokość tej składki będzie wahać się od ponad 600 zł, aż do ponad 1400 zł dla freelancerów na jdg, którzy działają na rynku 5 lat. Warto też zdawać sobie sprawę, że freelancer i działalność gospodarcza to możliwość podpisania umowy B2B, a także rozliczenia się na podstawie faktury. A to właśnie dla każdego klienta będzie najtańsza i tym samym najkorzystniejsza opcja, która niejednokrotnie decyduje o podjęciu współpracy.

Czy freelancer musi mieć działalność gospodarczą?

Nie musi. Tak, jak wspominaliśmy wyżej, jest możliwość nawiązania z daną firmą współpracy na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Istnieje też opcja prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej. Posiadanie działalności gospodarczej ma jednak dużo zalet. Wiele osób jeszcze będąc zatrudnionym na etacie, zakłada własną działalność gospodarczą, aby z czasem powoli zrezygnować z dotychczasowego zatrudnienia i pracować na własną rękę. Prowadzenie jdg daje dużo nowych możliwości. Gdy klient ma do wyboru podpisanie umowę o pracę z osobą fizyczną lub też rozpoczęcie współpracy z freelancerem i rozliczać się z nim na podstawie faktury, to często jego wyborem będzie właśnie freelancer. Podatki dla takiego klienta będą wówczas niższe, bo taką fakturę może wpisać sobie później w koszty firmy.

Jak widzisz freelancing ma wiele zalet, więc jeśli nie chcesz martwić się o sprawy księgowe i masz zamiar efektywnie rozwijać swoją działalność gospodarczą, zgłoś się do naszego biura. Czekamy na Twoją wiadomość.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat