Odwrotne obciążenie – czym jest i kiedy się je stosuje?

3 czerwca, 2024

Odwrotne obciążenie jest jednym z istotnych mechanizmów kontekście handlu i umów międzynarodowych. W tym wpisie przyjrzymy się nieco bliżej temu zagadnieniu. Sprawdź, czym jest odwrócony VAT i jak rozliczyć fakturę z odwrotnym obciążeniem. Zrozumienie tych zagadnień jest kluczowe dla przedsiębiorstw działających na rynkach międzynarodowych, aby móc skutecznie przestrzegać przepisów podatkowych, a także unikać nieporozumień i nieprawidłowości w rozliczeniach.

Co to jest odwrócony VAT?

Odwrócony VAT – co to takiego? Jest to mechanizm, w którym to nabywca, a nie sprzedawca, jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT. Odwrócony podatek VAT. Na czym on polega? Na mechanizmie, w którym obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług (VAT) przenoszony jest z dostawcy na nabywcę. Oznacza to, że to nabywca jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT do urzędu skarbowego. Definicja VAT-u odwróconego mówi także o tym, że znajduje on zastosowanie głównie w transakcjach międzynarodowych oraz w branżach podatnych na oszustwa podatkowe. Branże podatne na oszustwa VAT, w których często stosuje się odwrócony podatek VAT to sektor budowlany, handel elektroniką, czy obrotu złomem. W takich przypadkach odwrócony VAT ma na celu zmniejszenie ryzyka oszustw podatkowych.

Co to jest odwrócony VAT?

Odwrócony VAT – przykład

Aby lepiej wyjaśnić, co to jest odwrócony VAT najlepiej posłużyć się przykładem. Dzięki niemu można lepiej zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje odwrócony VAT w praktyce. Oto przykład na odwrócony VAT. Zobacz, na czym polega:

Firma budowlana A z Polski zleca firmie B z Niemiec wykonanie usług budowlanych. Firma B wystawia fakturę bez VAT z adnotacją „reverse charge”. Firma A, jako nabywca, jest zobowiązana do naliczenia VAT według polskiej stawki i odprowadzenia go do urzędu skarbowego.

Jeśli nadal nie jesteś do końca pewien, jak rozliczyć VAT odwrócony Biuro rachunkowe we Wrocławiu Małe Podatki służy pomocą i doradztwem w tej kwestii. Chętnie wytłumaczymy Ci, jak zaksięgować VAT odwrócony. Skontaktuj się z nami nawet dziś! 

Fakturowanie – odwrotne obciążenie

Jak rozliczyć fakturę z odwrotnym obciążeniem? Najpierw nabywca musi otrzymać fakturę od dostawcy, która zawiera adnotację o zastosowaniu odwrotnego obciążenia VAT (np. faktura zagraniczna). Gdy kupujący otrzyma fakturę z odwrotnym obciążeniem, ma on obowiązek rozliczenia podatku. Na dokumencie nie może widnieć stawka, czy kwota VAT. Sprzedający wykazuje w niej tylko wartość netto produktu lub usługi (o czym mówi art. 106e, ust. 4, pkt 1. ustawy o VAT). Mechanizm odwrotnego obciążenia polega bowiem na tym, że sama kwota podatku naliczana jest już przez nabywcę towaru lub usługi zgodnie z właściwą dla danego produktu lub usługi stawką. Przedsiębiorca, który stosuje odwrotne obciążenie, powinien składać okresowe deklaracje do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Kontrahent ten musi również zadbać o to, aby do deklaracji tej została dołączona informacja, która podsumuje transakcje oparte na mechanizmie odwróconego obciążenia podatkiem VAT. Wszystkie niezbędne dane, które dotyczą odwrotnego obciążenia VAT i podsumowujące VAT-27 można przesyłać drogą elektroniczną.

Podsumowanie

Pamiętaj, że dokładność i poprawność ewidencji księgowej oraz rozliczeń podatkowych są bardzo istotne dla zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi i uniknięcia ewentualnych kar lub sankcji. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, co to jest odwrócony podatek VAT i kiedy się go stosuje. Polecamy też wpis na blogu Małe Podatki, który opisuje dokładnie, czym jest faktura korygująca.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat