Sprzedaż akcji – zobacz, jak rozliczyć podatek

24 kwietnia, 2024

Sprzedaż akcji to jedna z form inwestycji, która może przynieść znaczne zyski, ale wymaga odpowiedniego rozliczenia podatkowego. Generuje ona przychód podlegający opodatkowaniu w PIT, a osoba dokonująca transakcji musi rozliczyć się z fiskusem poprzez złożenie odpowiedniego zeznania podatkowego. Jak rozliczyć podatki z giełdy? Czytaj dalej i dowiedz się, jak wyliczyć podatek od sprzedaży akcji.

Podatek od sprzedaży akcji – wszystko, co musisz wiedzieć

Popularność inwestowania na rynku kapitałowym rośnie, więc coraz więcej osób zaczyna interesować się kwestią opodatkowania dochodów z tego rodzaju transakcji. Podatek od sprzedaży akcji dotyczy każdego przychodu, który podatnik uzyskuje ze zbycia papierów wartościowych, a więc do każdego rodzaju akcji, bez względu na to, czy jest to akcja spółki kapitałowej, czy spółki osobowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przepisy podatkowe mogą ulegać zmianom, dlatego też zawsze warto korzystać z aktualnych informacji lub korzystać z pomocy doradcy podatkowego, lub księgowego w celu prawidłowego rozliczenia podatku ze sprzedaży akcji. Sprawdź naszą obsługę księgową we Wrocławiu i umów się na konsultację.

Czy trzeba płacić podatek od sprzedaży akcji?

W większości przypadków tak, ponieważ sprzedaż akcji generuje dochód, a ten z kolei jak wiadomo, podlega opodatkowaniu. Jaki podatek od sprzedaży akcji obowiązuje w Polsce? Podatek od zysków kapitałowych (PIT), który jest pobierany od dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji. Dochód ten jest różnicą między ceną sprzedaży akcji a ich kosztem nabycia oraz ewentualnymi kosztami związanymi z transakcją (np. prowizje, czy też opłaty giełdowe). Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi obecnie w naszym kraju 19%.

Kiedy sprzedaż akcji jest zwolniona od podatku?

Podatek od sprzedaży akcji nie obowiązuje ze stratą. Oznacza to, że sprzedaż akcji jest zwolniona od podatku w sytuacji, gdy koszty poniesione przez inwestora są wyższe niż przychody. Innymi słowy, jeśli inwestor nie uzyska dochodu, to nie będzie on płacił podatku, wciąż jednak jest zobowiązany do złożenia w swoim Urzędzie Skarbowym deklaracji PIT-38 (podstawą do rozliczeń podatkowych na tej deklaracji jest PIT-8C). Jak uniknąć podatku od sprzedaży akcji? Należy wykazać w deklaracji stratę z transakcji, jeśli oczywiście faktycznie miała ona miejsce. Podatnik będzie miał możliwość odliczenia poniesionej straty w następnych latach. Wiele osób zastanawia się też, jak uniknąć podatku od sprzedaży akcji pracowniczych. Najczęściej doradzamy, aby takie kwestie konsultować się z doświadczonym księgowym lub doradcą podatkowym. Dzięki temu uzyska się indywidualną poradę dotyczącą optymalizacji podatkowej związanej ze sprzedażą akcji pracowniczych. Wszystko po to, aby uniknąć ryzykownych działań na własną rękę, które mogłyby się później okazać oszustwem podatkowym. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się m.in., jak rozliczyć podatek od sprzedaży akcji zagranicznych.

sprzedaż akcji

Jak rozliczyć podatki z giełdy?

Na początek skompletuj wszystkie dokumenty związane ze sprzedażą akcji (potwierdzenia transakcji, wyciągi z rachunku maklerskiego itp.), które potwierdzają koszty i dochody związane z Twoimi inwestycjami w ciągu całego roku kalendarzowego. Następnie określ swój dochód ze sprzedaży akcji (dochód jest różnicą między ceną sprzedaży a ceną nabycia akcji, pomniejszoną o wszelkie związane z transakcją koszty, takie jak prowizje maklerskie czy opłaty giełdowe). Jeśli obliczasz przykładowo podatek od sprzedaży akcji z USA i Twój dochód został uzyskany w walucie obcej, konieczne jest jego przeliczenie na złotówki po kursie wymiany, który obowiązywał w dniu dokonania transakcji. Możesz skorzystać z oficjalnego kursu NBP lub kursu zastosowanego przez bank, lub biuro wymiany walut. Po przeliczeniu dochodu na złotówki możesz już obliczyć należny podatek od zysków kapitałowych (19%). Wypełnij deklarację podatkową PIT-38, na której wykażesz uzyskany dochód z tytułu sprzedaży akcji oraz obliczony podatek, oraz złóż deklarację do Urzędu Skarbowego.

Sprawdź też wpis na blogu Małe Podatki: kontrola z Urzędu Skarbowego

Kiedy płaci się podatek od giełdy?

Podatek od sprzedaży akcji płaci się, gdy uzyska się dochód z transakcji na giełdzie lub rynku kapitałowym. Dochód ten może wynikać z różnych operacji. Należą do nich m.in.: sprzedaż akcji, obligacji, czy funduszy inwestycyjnych. W Polsce dochód uzyskany z transakcji na giełdzie jest dodawany do ogólnego dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym, a następnie opodatkowany stawką odpowiednią dla danej kwoty dochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Podatek od sprzedaży akcji jest płacony przez inwestora w momencie, gdy składa on swoje roczne zeznanie podatkowe. Kiedy zapłacić podatek od sprzedaży akcji? Do końca kwietnia roku następnego po roku podatkowym, w którym dochód został osiągnięty.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat