Co to jest PIT-8C i kto powinien go wypełnić? Ta deklaracja o wartości dochodów (m.in. z giełdy) w formie elektronicznej lub drukowanej powinna zostać dostarczona do podatnika do końca lutego (roku, który następuje po rozliczanym roku podatkowym). Sprawdź, jak rozliczać PIT-8C i kiedy mija termin jego złożenia.
PIT-8C – co to dokładnie jest i jakie obowiązki rodzi wobec podatnika? PIT-8C jest to deklaracja, która informuje w oparciu o przepisy ustawy o PIT (dokładnie art. 39. ust. 3 ustawy o PIT) o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Znajdują się tam informacje o przychodach ze źródeł tj m.in.:
Rodzaje przychodów odnajdziesz w części D informacji PIT-8C. W części E natomiast powinieneś umieścić dane dotyczące wysokości przychodów, które nie zostały wskazane w części D.
Polecamy też artykuł na blogu Małe Podatki: Czy biuro rachunkowe może wyręczyć przedsiębiorcę w rozliczeniach podatkowych.
Oto dla kogo jest PIT-8C:
Miejsce na wpisanie dokładnych danych dotyczących podmiotu, który składa tę deklarację, znajduje się w części B druku PIT-8C. Warto także zdawać sobie sprawę, że na podstawie deklaracji PIT-8C składa się zeznanie PIT-38, dlatego ważne, aby prawidłowo wypełnić PIT-8C i później nie powielać błędów. Zdajemy sobie sprawę, że może to na początku wydawać się dość skomplikowane i stresujące. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, dotyczące tego, jak rozliczać PIT-8C odwiedź nasze biuro rachunkowe we Wrocławiu. Pomożemy Ci zrozumieć przepisy podatkowe. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne doradztwo w tym zakresie.
Nie, PIT-8C musisz zawsze rozliczyć samodzielnie. A co w sytuacji, jeśli przykładowo sprzedałeś swoje akcje za pośrednictwem biura maklerskiego lub innego podmiotu i nie otrzymałeś żadnego dokumentu? Jeśli nie możesz w żaden sposób skontaktować się z podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie PIT-8C lub jeśli mimo ponaglenia nie otrzymujesz PIT-8C od tego podmiotu, musisz samodzielnie sporządzić roczną deklarację PIT. W takiej sytuacji to Ty jesteś zobowiązany do ustalenia kwot przychodów, kosztów oraz zaliczek.
Uwaga: Jeżeli inwestowałeś w zagranicznych instytucjach finansowych, to nie otrzymasz od nich rozliczenia w informacji PIT-8C, ponieważ instytucje te nie są zobowiązane do przygotowywania deklaracji. Wówczas rozliczenia będziesz musiał dokonać od razu w zeznaniu PIT-38.
Rozliczenie PIT-8C to obowiązek inwestora. Co to oznacza w praktyce? Jeśli przykładowo zainwestowałeś w ramach usług maklerskich jakiegoś banku, pamiętaj, że to właśnie Ty, jako inwestor, jesteś zobowiązany do rozliczenia podatku od zysku, który osiągnąłeś z obrotu giełdowego. Niektóre banki wymagają, aby złożyć odpowiedni wniosek, wówczas PIT-8C w formie elektronicznej otrzymuje się zwykle po 10. lutego (roku, który następuje po roku podatkowym) lub w formie papierowej do końca lutego (roku, który następuje po roku podatkowym) listem poleconym wysyłanym pod adres korespondencyjny zarejestrowany w systemie banku.
Do kiedy składa się PIT-8C? Do 30. kwietnia roku, który następuje po roku podatkowym. Jeśli masz wątpliwości w tej kwestii, zawsze warto skonsultować się z zaufanym księgowym lub biurem Małe Podatki, które udzieli rzetelnych informacji na temat dokumentu PIT-38, czy PIT-8C.
A co w sytuacji, gdy pojawi się strata? Czy trzeba rozliczać wówczas PIT-8C? Tak, jest to obowiązkowe. Bez względu na to, czy z tytułu np. sprzedaży akcji osiągnąłeś dochód, czy też poniosłeś stratę, musisz złożyć zeznanie podatkowe do 30. kwietnia.
Polecamy również nasz popularny wpis: 6 najczęściej popełnianych błędów w rozliczeniu podatku dochodowego
design by Proformat