Czy biuro rachunkowe może wyręczyć przedsiębiorcę w rozliczeniach podatkowych?

1 stycznia, 2022

biuro rachunkowe może rozliczyć podatkiProwadzić księgowość samodzielnie czy zlecić obowiązki biuru rachunkowemu? To jedno z pytań, które zadaje sobie każdy przedsiębiorca – zwłaszcza jeśli dopiero zaczyna działalność gospodarczą. W tym artykule szukamy na nie odpowiedzi.

Księgowość – prawny obowiązek każdego przedsiębiorcy

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest płacenie podatków. Ich wysokość uzależniona jest nie tylko od generowanych dochodów oraz ponoszonych kosztów, ale również od wybranej formy opodatkowania i rodzaju prowadzonej księgowości.

Wyróżniamy przy tym dwa podstawowe rodzaje podatków, które rozliczysz w biurze rachunkowym:

  • Podatek dochodowy – każda firma musi regularnie opłacać zaliczki na podatek dochodowy. Jego wysokość oblicza się jako procent od wartości dochodu (przychody – koszty). Ten rodzaj podatku płatny jest do 20 dnia każdego miesiąca.
  • Podatek VAT – przedsiębiorcy, którzy złożyli deklarację VAT-R i są zarejestrowani jako podatnik VAT, mają dodatkowo obowiązek opłacanie tego podatku. Jego wysokość deklarowana jest na specjalnym dokumencie i opłacana do 25 dnia każdego miesiąca lub do 25 dnia danego kwartału – w zależności od wybranej formy.

Czy biuro rachunkowe może rozliczyć podatki firmy? Oczywiście, że tak. Przepisy prawa nie regulują kwestii, kto powinien być odpowiedzialny za prowadzenie księgowości firmy – może to robić zarówno przedsiębiorca, jak i wyspecjalizowane biuro rachunkowe.

Zobacz również: 6 najczęściej popełnianych błędów przy rozliczaniu podatku dochodowego

W czym przedsiębiorstwu pomoże biuro księgowe?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę badawczą 4P research mix, zaledwie 19 proc. polskich przedsiębiorców prowadzi samodzielnie swoją księgowość. Co istotne, obserwujemy w tej kwestii widoczny trend spadkowy. Oznacza to, że coraz więcej firm powierza prowadzenie księgowości wyspecjalizowanym podmiotom, takim jak biura księgowe.

W czym biuro rachunkowe może pomóc? Zakres usług jest bardzo szeroki.

To oczywiście nie wszystkie obszary, w których biura księgowe pomagają przedsiębiorcom. Zatrudnieni w nich specjaliści, często pomagają również w formie doradców podatkowych. W biurze rachunkowym rozliczysz także swój PIT.

Outsourcing usług księgowych – 3 powody, dlaczego warto

Prowadzenie księgowość i przygotowywanie rozliczeń podatkowych jest trudne. Jeśli przedsiębiorcy brakuje wiedzy oraz doświadczenia to łatwo popełnić błąd, a ten może być bardzo kosztowny.

Oto 3 powody, dlaczego warto powierzyć księgowość specjalistom:

  1. Oszczędność czasu – zlecenie księgowości biura rachunkowego to doskonały sposób na uwolnienie swojego czasu. W zależności od skali prowadzonej działalności, zaksięgowanie faktur oraz przygotowanie odpowiednich zestawień może zająć od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Decydując się na wsparcie biura rachunkowego, czas ten można przeznaczyć na rozwój biznesu.
  2. Oszczędność pieniędzy – prowadzenie nowoczesnej księgowości wymaga dostępu do specjalnych programów lub aplikacji, drukowania dziesiątek stron oraz wysyłki dokumentów. Wszystko to generuje dodatkowe koszty, których można uniknąć.
  3. Odpowiedzialność za błędy – błędnie prowadzona księgowość naraża przedsiębiorcę na otrzymanie kary skarbowej. Powierzając obsługę swoich finansów zewnętrznemu podmiotowi, przekazywana jest mu również odpowiedzialność. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, koszty pokrywane są z OC biura księgowego, a nie kieszeni przedsiębiorcy.

Dobre biuro księgowe pomoże nie tylko w rozliczeniach podatkowych, ale także w prowadzeniu działu kadr i płac, pozyskaniu środków na rozwój przedsiębiorstwa oraz w procesach windykacyjnych. Ze względu na długą listę zalet i niewysokie koszty, oferta biura rachunkowego jest coraz częściej wybierana przez polskich przedsiębiorców.

Teraz dowiedz się, jak wybrać dobre biuro księgowe

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat