Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku

28 czerwca, 2024

Co przyniosą zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 roku? Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na wyroki Trybunału Konstytucyjnego i głosy ekspertów doprecyzuje pojęcia budynku i budowli, a także zmodyfikuje podatek od nieruchomości. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku. Sprawdź, jakie zmiany warto mieć na uwadze.

Dlaczego rozważa się zmiany w podatku od nieruchomości?

2025 rok przyniesie nam znaczące zmiany w podatku od nieruchomości, aby zwiększyć sprawiedliwość i stworzyć przejrzysty proces w naliczaniu tej daniny. Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad reformą, której wprowadzenie jest nieuniknione po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2023 roku. Orzekł on, że dotychczasowa definicja budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z Konstytucją, dając ustawodawcy półtora roku na wprowadzenie nowych przepisów.

Kontrowersje budzi także kwestia obecnie obowiązującej formy opodatkowania garaży, czy miejsc postojowych. Dlatego propozycja zmian w ustawie zakłada, że garaże wielostanowiskowe zlokalizowane w budynkach mieszkalnych będą traktowane jak część mieszkalna. Zmiana ta ma na celu wprowadzenie jednolitego opodatkowania dla wszystkich garaży wielostanowiskowych, (niezależnie od tego, czy są one wyodrębnione w odrębnej księdze wieczystej, czy nie), poprzez zastosowanie stawki podatku od nieruchomości obowiązującej dla budynków mieszkalnych.

Sprawdź też popularny wpis na blogu Małe Podatki, który opisuje zmiany księgowe w 2024.

zmiany w podatku od nieruchomosci

Kiedy nowy podatek od nieruchomości?

Ministerstwo Finansów zapowiada, że nowe stawki podatku od nieruchomości wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku. Nowa regulacja ma na celu uporządkowanie systemu podatkowego. Najważniejszą zmianą będzie stworzenie autonomicznej definicji „budynku” oraz „budowli”, ponieważ obecnie pojęcia te odwołują się do przepisów prawa budowlanego, a nie prawa podatkowego. Dzięki aktualizacji tych definicji dany obiekt będzie mógł być zaliczony wyłącznie do jednej z nienakładających się na siebie grup obiektów budowlanych. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, gdy dany obiekt zostanie uznany zarówno jako budowla, jak i budynek. Do tej pory powodowało to trudności i problemy z jasnym z określeniem zasad opodatkowania nieruchomości. Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku są koniecznie nie tylko ze względu na wspomniany wyżej wyrok, ale także dlatego, że obecny system podatku od nieruchomości jest uważany przez wielu ekspertów za mocno przestarzały i niesprawiedliwy.

A jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące zmiany w podatku od nieruchomości, Biuro rachunkowe we Wrocławiu służy pomocą. Skontaktuj się z nami.

Co dalej z podatkiem od nieruchomości?

Projekt zmiany ustawy zostanie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) i poddany uzgodnieniom oraz konsultacjom publicznym. Następnie projekt trafi do odpowiednich komitetów, komisji prawnych oraz Rady Ministrów, a następnie będą prowadzone prace parlamentarne, które powinny zostać zakończone dopiero jesienią. Niektórzy eksperci zapowiadają, że ostateczna forma tego, jak mają wyglądać zmiany w podatku od nieruchomości, będzie znana we wrześniu lub nawet w listopadzie. Po wprowadzeniu nowych przepisów od 1 stycznia 2025 samorządy będą musiały dostosować się do zmian. Nowa definicja budowli oraz zamknięty katalog obiektów (lista konkretnych pozycji uznawanych w świetle prawa podatkowego za budowle) podlegających opodatkowaniu mają wyeliminować wątpliwości i nieprawidłowości w naliczaniu podatków. Raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2022 roku wykazał, że wiele gmin ma trudności z prawidłowym ustalaniem i pobieraniem podatku od nieruchomości. Nowe przepisy w teorii mają na celu rozwiązanie tych problemów. Czy tak stanie się w praktyce? Czas pokaże. Warto pamiętać, że podatek od nieruchomości wylicza się na podstawie powierzchni, a nie tak jak w przypadku podatku katastralnego, od wartości nieruchomości.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat