Jak wygląda rozliczanie kilometrówki samochodu prywatnego? W tym wpisie przyjrzymy się najnowszym stawkom i zasadom obliczania kilometrówki. Omówimy także, jak prawidłowo prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz jaki program do rozliczania kilometrówki ułatwi cały proces. Poznanie najważniejszych zasad pomoże lepiej zarządzać kosztami podróży służbowych i zapewni zgodność z aktualnymi przepisami prawa.
Kwestia rozliczania kilometrówki jest bardzo istotna w codziennej pracy wielu przedsiębiorców i pracowników z różnych branż, którzy korzystają z prywatnych pojazdów do celów służbowych. Kilometrówka to system, który pozwala na zwrot kosztów związanych z używaniem prywatnych samochodów, a także motocykli czy nawet motorowerów w ramach podróży służbowych. Rozliczanie kilometrówki samochodu prywatnego w 2024 roku uległo zmianie – czytaj dalej, aby poznać wszystkie szczegóły.
Aby obliczyć kilometrówkę, należy pomnożyć liczbę przejechanych kilometrów przez aktualnie obowiązującą stawkę kilometrówki. W 2024 roku stawki te zostały zaktualizowane i różnią się w zależności od rodzaju pojazdu. Ich wysokość określona jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku.
Jeśli chcesz upewnić się, jak rozliczać kilometrówkę w 2024 lub potrzebujesz pomocy w sprawach księgowych, Biuro rachunkowe we Wrocławiu Małe Podatki chętnie pomoże. Skontaktuj się z nami.
Wzór na obliczenie kilometrówki wygląda następująco:
Kwota zwrotu = stawka kilometrówki x liczba przejechanych kilometrów
Przykład:
Pracownik, który używał prywatnego samochodu osobowego o pojemności silnika powyżej 900 cm³ w celach służbowych i przejechał 150 km, powinien otrzymać zwrot kosztów wynoszący:
1,15 zł ×150 km = 172,50 zł
Aby sprawdzić pojemność silnika do rozliczenia kilometrówki w firmie, zajrzyj do dowodu rejestracyjnego pojazdu. W sekcji oznaczonej literą D znajdziesz informacje na temat pojemności silnika, którą posiada auto.
Sprawdź też popularny wpis na blogu Małe Podatki: zmiany księgowe w 2024 roku.
Znamy już wzór i wiemy, jakie stawki ma obecnie kilometrówka. Jak rozliczać ją jednak, aby nie popełnić błędu. W sieci dostępne są różne aplikacje i programy do rozliczania kilometrówki (m.in. Flotman, Kilometrówka.net, Driversnote). Oferują one różne funkcje np.:
Większość z nich jest bezpłatna i jest dostępna na smartfony. Automatycznie śledzą one przebieg pojazdu, a także generują ewidencję do rozliczeń z Urzędem Skarbowym i pracodawcą.
Korzystanie z nich może być bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli chodzi o rozliczanie kilometrówki w działalności gospodarczej.
Aby rozliczyć kilometrówkę, potrzebny będzie jeszcze odpowiedni druk. Wzór ewidencji przebiegu pojazdu można znaleźć w internecie i pobrać np. w formie PDF. Druk zawiera tabelę, którą należy uzupełnić o następujące informacje:
Pamiętaj, że prawidłowe stosowanie aktualnych stawek i dokładne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu zapewnia zgodność z przepisami prawa oraz sprawiedliwy zwrot kosztów. W przypadku wątpliwości lub potrzeby wsparcia w kwestiach księgowych, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów w biurze rachunkowym Małe Podatki, które oferuje fachową obsługę w zakresie rozliczania kilometrówki i innych aspektów księgowych. Dzięki współpracy z nami rozliczanie kilometrówki stanie się prostsze i bardziej przejrzyste, a Ty możesz skupić się na efektywnym prowadzeniu swojej działalności.
design by Proformat