Kwota wolna od podatku – ile wynosi i kiedy można z niej skorzystać?

3 sierpnia, 2023

Segregatory ksiegowej - wyliczanie kwoty wolnej od podatkuMało kto lubi płacić podatki, a jeśli już trzeba to zrobić – każdy stara się, aby były one jak najmniejsze. Co jednak dość istotne to fakt, że zaczynamy płacić je dopiero powyżej osiągnięcia pewnego dochodu. Jest to właśnie kwota wolna od podatku. Ale ile ona wynosi? Czy liczyć ją od dochodów brutto czy netto? Wyjaśniamy wszystkie te kwestie. Dowiedz się, jaka jest wysokość kwoty wolnej od podatku, komu przysługuje i jak ją odliczyć od podatku?

O co chodzi z kwotą wolną od podatku?

Kwota wolna od podatku to określona przez właściwe ustawy kwota, do której nie płaci się podatku dochodowego. Obowiązuje wszystkie osoby fizyczne, które co roku składają w Urzędzie Skarbowym PIT-36 (własna działalność gospodarcza) oraz PIT-37 (umowa o pracę, zlecenie, dzieło, emeryci i renciści). Uwaga – istnieje także pojęcie „kwota zmniejszająca podatek”, która nie jest tym samym, co wolna od podatku. W przypadku zmniejszającej mamy kwotę, o którą można obniżyć podatek dochodowy. Natomiast odpowiadając na pytanie, co to jest kwota wolna od podatku, odpowiadamy, że to kwota zwolniona od podatku dochodowego.

A ile wynosi kwota wolna od podatku? Obecnie jest to 30 000 złotych rocznie. Czyli – podatek jest naliczany od momentu, gdy przekroczy się tę granicę i obejmuje wyłącznie nadwyżkę. Jeśli w ciągu roku nie przekroczysz 30 tys. złotych dochodu, wówczas nie zapłacisz podatku. Jeśli przekraczasz, warto podkreślić, że kwota wolna od podatku nie wiąże się z brakiem możliwości wykorzystania odliczeń, ulg i preferencji podatkowych. Nie ma także wpływu na to optymalizacja podatkowa, preferencyjny ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych czy też ulga na start.

Często pojawia się pytanie – kwota wolna od podatku brutto czy netto? Odpowiedź na nie brzmi następująco: oblicza się dochód po odliczeniach lub podstawę obliczenia podatku (jest to kwota wynikająca z całkowitego przychodu pomniejszonego o koszt uzyskania oraz składki na ubezpieczenie społeczne).

Jak odlicza się kwotę wolną od podatku?

Skoro już wiemy, jaka jest kwota wolna od podatku, warto sprawdzić również to, jak się ją odlicza.  Aby odliczyć kwotę wolną od podatku w Polsce, należy na formularzu PIT wpisać wysokość osiągniętego dochodu w danym roku oraz skorzystać z odpowiedniej skali podatkowej, która określi, jaki podatek należy zapłacić od danego dochodu. Następnie od kwoty podatku należy odjąć kwotę zmniejszającą podatek, która wynosi 1/12 kwoty wolnej od podatku pomniejszonej o kwotę przychodu wolnego od podatku (30 000 zł).

W internecie możesz znaleźć specjalny kalkulator kwoty wolnej od podatku, który pozwoli Ci w dowolnej chwili przeliczyć wysokość rocznego podatku pomniejszoną o kwotę wolną od niego. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie zawsze sprawują się one prawidłowo i często zdarza się, że podają fałszywe wyniki obliczeń. Dlatego należy podchodzić do nich z ograniczonym zaufaniem.

Co ciekawe, wysokość kwoty wolnej od podatku nie jest stała i zmieniała się w poprzednich latach – a z pewnością będzie modyfikowana również w przyszłych. W latach 2018-2021 kwota wolna od podatku w Polsce wynosiła 8000 złotych, wcześniej było to 3091 zł. Obecnie jest to wspomniane 30 000 złotych. Należy pamiętać, że jeśli w ciągu roku nie przekroczy się dochodu w tej wysokości, nie zwalnia to z konieczności złożenia zeznania PIT.

Jak mieć pewność, że prawidłowo wyliczysz kwotę wolną od podatku?

Ponieważ kalkulatory online nie są całkowicie nieomylne, dobrze, aby wszystkie wyliczenia związane z kwotą wolną od podatku oraz przychodem zostały wykonane przez osoby naprawdę znające się na rzeczy. Gdzie prawidłowo wyliczyć wysokość kwoty wolnej od podatku? Małe Podatki to biuro rachunkowe we Wrocławiu, które z przyjemnością podejmie się tego zadania dla Ciebie oraz wyjaśni wszystkie wątpliwości, jakie mogą przyjść Ci do głowy.

Sprawdzimy, czy w Twoich dochodach została przekroczona kwota wolna od podatku. Umowa zlecenie, umowa o pracę czy własna działalność gospodarcza to tematy, w których doskonale się orientujemy. Przekonaj się o tym – już dzisiaj umów się z nami na wizytę!

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat