Abolicja jest terminem, który oznacza ogólnie umorzenie lub darowanie popełnionych czynów. Jest to mechanizm używany zarówno w prawie karnym, jak i innych dziedzinach życia. Jedną z nich są finanse i rozliczenia z fiskusem. Na jakie umorzenia można liczyć pod tym względem?
Abolicja podatkowa to mechanizm, który umożliwia odroczenie lub umorzenie zaległych zobowiązań podatkowych. Dotyczy ona określonych grup podatników i ma na celu złagodzenie ich sytuacji finansowej. Obejmuje to zwolnienie z zapłaty podatku lub redukcję jego wysokości. Abolicja podatkowa może dotyczyć różnych grup podatników, zależnie od konkretnego przypadku.
Kto może korzystać z tego rozwiązania:
W zależności od kontekstu i przepisów abolicja podatkowa może przybierać różne formy. Ogólna dotyczy szerokiej grupy podatników i może obejmować umorzenie lub odroczenie zobowiązań podatkowych dla wszystkich lub określonych grup społecznych. Abolicja indywidualna obejmuje konkretnych podatników, spełniających określone kryteria – np. mają trudności finansowe lub ponieśli straty w wyniku określonych wydarzeń.
Na tym nie koniec. Jest także abolicja sektorowa. Tutaj umorzenie dotyczy określonych sektorów gospodarki, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Taką sytuację można było zaobserwować podczas pandemii COVID-19, gdy branża turystyczna czy gastronomiczna odnotowywały znaczne zmniejszenie ruchu. Ostatni rodzaj abolicji, który spotykamy najrzadziej, to abolicja lokalna. Dotyczy konkretnych regionów lub miast, które borykają się z problemami ekonomicznymi lub klęskami żywiołowymi.
Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie, co to jest abolicja, warto zastanowić się, czy istnieją jakieś wyjątki od wymienionych powyżej reguł. Odpowiedź brzmi – tak, są osoby i firmy, których nie dotyczy abolicja podatkowa. Nie podlegają one przepisom o abolicji, jeśli popełniają oszustwo podatkowe – świadomie lub nieświadomie.
Ponadto abolicja nie obejmuje osób, które nie złożyły rocznego zeznania podatkowego, nie mają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce lub nie uzyskały korzyści podatkowych na terenie kraju (czyli nie została w ich przypadku przekroczona kwota wolna od podatku).
Wyjaśniliśmy już, na czym polega abolicja podatkowa. A czy są podobne rozwiązania, jeśli chodzi o ZUS? Czy istnieje w ogóle abolicja składkowa ZUS?
W chwili obecnej nie istnieje żaden projekt tego typu. Jeśli jednak ma się zaległości w opłacaniu składek, wówczas można zwrócić się z prośbą do ZUS o rozłożenie zaległości na raty. Należy jednak pamiętać, że oprócz właściwej sumy do spłacenia dojdzie do tego konieczność uiszczenia narosłych odsetek za zwłokę. Ile będą wynosić? Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
„Kwotę odsetek za zwłokę na określony dzień naliczysz przez przemnożenie kwoty zaległej składki za dany miesiąc przez liczbę dni zwłoki w jej opłaceniu i przez obowiązującą roczną stawkę procentową odsetek za zwłokę oraz podzielenie otrzymanego iloczynu przez 365 x 100.
Niestety – rozłożenie na raty to jedyna abolicja ZUS 2023, na którą można aktualnie liczyć. W jaki sposób starać się o takie rozwiązanie? Należy złożyć w placówce ZUS lub za pomocą PUE wniosek (odpowiednio w formie pisemnej lub na formularzu RSR). Potem należy uzbroić się w cierpliwość – rozpatrzenie złożonego wniosku może zająć do dwóch miesięcy.
Kiedy nowa abolicja ZUS? Jak na razie nie zapowiada się, aby jakaś się pojawiła. Ostatnia miała miejsce w 2013 roku, kiedy to umożliwiono złożenie wniosku o umorzenie zaległości za lata 1999-2009. Była to jak do tej pory ostatnia abolicja ZUS. Podobne rozwiązania nie pojawiły się nawet w okresie wspomnianej pandemii.
Małe Podatki to biuro podatkowe we Wrocławiu, które doskonale zna się na sprawach księgowych, w tym tych związanych z umorzeniem zaległości w Urzędzie Skarbowym. Ponieważ wyjaśniliśmy już, co to jest abolicja, być może chcesz upewnić się, czy kwalifikujesz do tego typu umorzeń? Jeśli tak, zapraszamy do naszego biura.
Zaletą Małych Podatków jest nie tylko pełen profesjonalizm, ale również przystępne ceny. Możesz o tym przekonać się, sprawdzając online nasz cennik usług księgowych. Jeśli zatem interesuje Cię abolicja związana z podatkami lub abolicja składkowa, umów się z nami na wizytę już dzisiaj!
design by Proformat