Gdy zakłada się własną działalność, należy podczas rejestracji wskazać w CEIDG wybraną formę opodatkowania. Czym jednak kierować się podczas wyboru? Skąd wiadomo, jaka jest najlepsza forma opodatkowania dla firmy jednoosobowej, a jaka dla większego biznesu? Na te i inne pytania poznasz odpowiedzi w tym wpisie.
W Polskim Ładzie do wyboru są 4 różne formy opodatkowania przedsiębiorstw. Należą do nich:
Od czego zależy wybór formy opodatkowania? Skąd wiadomo, że dany sposób odprowadzania podatku na pewno będzie najlepszy? Czy możliwa jest później ewentualna zmiana formy opodatkowania? Chcąc rozwiać te i inne wątpliwości oraz uniknąć nieprzyjemności i pomyłek, początkujący przedsiębiorcy powinni w pierwszej kolejności postawić na profesjonalną księgowość i skonsultować wszystko ze specjalistą. Podczas wyboru formy opodatkowania należy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko względy ekonomiczne, ale także specyfikę prowadzonego biznesu.
Jakie są formy opodatkowania rekomendowane dla jednoosobowych działalności gospodarczych? Wśród klientów biura Małe Podatki znajduje się bardzo wiele firm jednoosobowych, które wybrały podatek na zasadach ogólnych. Jest to podstawowa i najbardziej popularna forma opodatkowania. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dla wielu przedsiębiorców będzie ona mocno niekorzystna. Dlaczego?
Ponieważ w przypadku podatku według skali (czyli na zasadach ogólnych), wysokość podatku zależy od wysokości dochodów. Gdy dochód przekroczy 85 528 złotych w roku, to podatnik ma niekorzystną stawkę podatku (aż 32%). Pamiętajmy, że dochód to przychody pomniejszone o koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorca, który uzyskuje roczny dochód poniżej 85 528 złotych, otrzymuje jednak korzystną skalę (tylko 17%). Wybór formy opodatkowania na zasadach ogólnych według skali wiąże się jednocześnie z obowiązkiem regularnego prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a także przeprowadzania inwentaryzacji na koniec każdego roku kalendarzowego.
Kiedy rok podatkowy dobiegnie końca, to przedsiębiorca będący na ogólnych zasadach opodatkowania do 30 kwietnia następnego roku jest zobowiązany złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie roczne PIT-36. Podatek dochodowy wpłaca natomiast do 20. dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym na mikrorachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego.
Jeśli chodzi o zmianę formę opodatkowania, to warto wiedzieć, że za sprawą Polskiego Ładu 2.0 przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku wybrali formę opodatkowania jako ryczałt lub podatek liniowy, mogą dokonać zmiany na formę opodatkowania na zasadach ogólnych (skalę podatkową). Zmiana ta może obowiązywać na cały rok lub tylko drugą połowę roku.
Podatek liniowy będzie odpowiedni i najbardziej opłacalny przykładowo właśnie dla firm, których roczny dochód zwykle zawsze przekracza 85 528 złotych. Dlaczego? Ponieważ w przypadku podatku liniowego jest tylko jedna stawka podatki w wysokości 19% bez względu na to, ile wynosi dochód firmy. Ta forma opodatkowania również wymaga prowadzenia KPiR i składania zeznania rocznego PIT-36L.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie będzie dobry dla firm, którym zależy na zmniejszeniu przychodów o poniesione koszty. W przypadku tej formy opodatkowania nie ma takiej możliwości i należy wziąć dodatkowo pod uwagę rodzaj wykonywanej działalności. W zależności od tego ustalane są bowiem różne wysokości stawek ryczałtu. Obowiązują tu pewne limity kwotowe dot. przychodu firmy, co powoduje, że nie każde przedsiębiorstwo może być na ryczałcie. Niektóre rodzaje działalności są jednak całkowicie wyłączone z korzystania z tej formy opodatkowania.
Ta forma nie wymaga prowadzenia KPiR i zainteresuje wyłącznie tego przedsiębiorcę, który prowadzi rodzaj działalności ujęty w art. 23 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Firma będąca na karcie podatkowej musi opłacać podatek do 7. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a także składać zeznanie roczne (PIT-16A) za rok poprzedni każdorazowo do dnia 31 stycznia.
Od stycznia 2022 Polski Ład wprowadził liczne zmiany w kwestii form opodatkowania. Składki społeczne mają po tych zmianach ostateczny wpływ na rozliczenie podatku. Składka zdrowotna natomiast obecnie nie rzutuje na wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Aby lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania różnych form opodatkowania, najlepiej zwrócić się o pomoc do zaufanego biura księgowego.
design by Proformat