Co to jest cash flow? Najważniejsze informacje o rachunku przepływów pieniężnych

23 lutego, 2024

Sprawozdanie finansowe, które dostarcza podstawowych informacji o stanie finansów przedsiębiorstwa, dzieli się na dwa elementy. Są to bilans zysków i strat, a także cash flow. Rachunek przepływów pieniężnych pomaga zarządzać firmą oraz stanowi cenne źródło danych dla potencjalnych inwestorów czy partnerów biznesowych. Dlatego też warto dowiedzieć się wszystkiego o cash flow. Co to jest rachunek przepływów pieniężnych, jak go obliczyć i przeanalizować? Wyjaśniamy w poniższym tekście.

Cash flow – co to jest?

Poza rachunkiem zysków i strat jednym z elementów sprawozdania finansowego jest cash flow. Definicja określa tak rachunek przepływów pieniężnych zawierający źródła finansowania przedsiębiorstwa oraz ich wykorzystanie. Cash flow pozwala ustalić wartość gotówki posiadanej przez firmę, a także źródła jej pozyskania oraz sposób zagospodarowania. Uwzględnia wyłącznie rzeczywiste przepływy pieniężne, co należy rozumieć przez zestawienie wpływów i wydatków oraz ich rozdzielenie na działalność inwestycyjną, finansową, jak też operacyjną. Wskaźniki, które opierają się na cash flow, są niezwykle precyzyjne, dzięki czemu umożliwiają dokładne i rzetelne ocenienie sytuacji finansowej firmy.

Kto korzysta z cash flow? 

Spółki akcyjne, fundusze inwestycyjne, banki i podmioty wymienione w art. 64 ustawy o rachunkowości mają obowiązek sporządzania cash flow. Co to znaczy w praktyce? Rachunek przepływów pieniężnych dotyczy firm, które w danym roku obrotowym spełniły poniższe warunki:

  • zatrudnienie średnioroczne na pełen etat wyniosło co najmniej 50 osób;
  • suma aktywów bilansu była równa wartości co najmniej 2,5 mln euro w polskiej walucie (na koniec roku obrotowego);
  • przychody netto pochodzące ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych były równe co najmniej 5 mln euro w polskiej walucie (w danym roku obrotowym).

Z obowiązku sporządzania cash flow zwolnione są natomiast małe i średnie firmy. Często jednak się na to decydują, ponieważ analiza rachunku przepływów pieniężnych dostarcza cennych informacji o stanie finansowym przedsiębiorstwa.

Z czego składa się cash flow? 

Trzy elementy składają się na cash flow. Co to jest?

  1. Przepływy netto pochodzące z działalności operacyjnej, która przynosi przychody (między innymi wpływy ze sprzedaży produktów, usług, towarów).
  2. Przepływy pochodzące z działalności finansowej, mające wpływ na zmiany takie jak spadek czy wzrost w obrębie struktury kapitału własnego, a także zadłużenia jednostki, na przykład pożyczki i kredyty.
  3. Przepływy pochodzące z działalności inwestycyjnej dające możliwość wygenerowania zysków, na przykład kupno i sprzedaż aktywów trwałych. 

Jak się liczy cash flow?

Są dwa sposoby na określenie cash flow: metoda pośrednia i bezpośrednia. To, jaka metoda sporządzania rachunku przepływów pieniężnych zostanie wykorzystana, zależy od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy oraz wiedzy księgowej, która w pierwszym przypadku jest wymagana w większym stopniu, a w drugim w mniejszym. Oczywiście rachunek przepływów pieniężnych krok po kroku zawsze może sporządzić profesjonalista. Nasze biuro rachunkowe we Wrocławiu świadczy takie usługi, dlatego zapraszamy do skorzystania z oferty. Tymczasem wróćmy do odpowiedzenia na pytanie, jak obliczyć cash flow? Wzór nie jest w tym celu potrzebny – wystarczy skorzystać z jednej z poniższych metod:

  • rachunek przepływów pieniężnych – metoda pośrednia polega na wskazaniu głównych kategorii otrzymanych lub zapłaconych środków pieniężnych (brutto);
  • rachunek przepływów pieniężnych – metoda bezpośrednia odnosi się do zysku lub straty skorygowanej o: 
  1. skutki transakcji bezgotówkowych;
  2. rozliczenia międzyokresowe bierne i czynne, związane z przeszłymi, lub przyszłymi płatnościami lub wpływami środków pieniężnych;
  3. koszty i przychody powiązane z cash flow pochodzącym z działalności inwestycyjnej lub finansowej.

Cash flow – przykład analizy

Poszczególne obszary działalności znajdujące się w rachunku przepływów pieniężnych mogą być dodatnie lub ujemne. Co oznacza ujemny cash flow? W dobrze prosperującym przedsiębiorstwie saldo przepływów gotówki pochodzącej z działalności operacyjnej jest dodatnie. Jeśli pojawiają się ujemne przepływy z działalności operacyjnej, prawdopodobnie świadczy to o przejściowych bądź trwałych problemach finansowych firmy.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat