Jednolity Plik Kontrolny (w skrócie JPK) był wprowadzany przez Ministerstwo Finansów stopniowo, począwszy od 2016 roku. Na początku obowiązywał on tylko duże firmy. Dziś obowiązuje już także małe i średnie przedsiębiorstwa. W jakim celu został wprowadzony JPK? W tym artykule wyjaśniamy, czym jest Jednolity Plik Kontrolny oraz do czego właściwie służy. Sprawdź, jakie są rodzaje Jednolitych Plików Kontrolnych i w jaki sposób dostarczyć je do urzędu.
W 2016 roku Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. JPK miał za zadanie uszczelnić system podatkowy w Polsce. Był wdrażany stopniowo i najpierw dotyczył dużych firm, a od 2018 roku objął mikroprzedsiębiorstwa, a także małe i średnie firmy. Jpk – co to więc właściwie jest? Są to księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pośrednictwem programów komputerowych w wymaganym formacie. Do takich programów należą m.in. MS Excel, programy do fakturowania i prowadzenia księgowości, a także gospodarki magazynowej. Według art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy może zażądać przekazania części lub całości ksiąg drogą elektroniczną, lub na nośniku danych ze wskazaniem rodzaju ksiąg podatkowych oraz okresu, którego one dotyczą. W razie wątpliwości zawsze możesz zapytać biura rachunkowego Małe Podatki jak zrobić to prawidłowo.
JPK dzieli się na dwa rodzaje. JPK wysyłane miesięcznie (obowiązkowe) oraz JPK wyłącznie na prośbę organów podatkowych. Do pierwszej grupy zalicza się tylko ewidencję zakupów i sprzedaży VAT (JPK_VAT z deklaracją). Do drugiej grupy JPK należą:
Co podatnik powinien robić do momentu, gdy urząd skarbowy nie zażąda przekazania JPK? Musi on generować pliki i je przechowywać. Dopiero gdy otrzyma od organów podatkowych stosowną prośbę, powinien przekazać wskazany JPK urzędowi. Uwaga! Przedsiębiorcy, którzy prowadzą uproszczoną księgowość (KPiR, ewidencja przychodów) za pomocą programów komputerowych, nie muszą sporządzać Jednolitego Pliku Kontrolnego_KR.
Warto wiedzieć, że obowiązek składania JPK_MAG dotyczy wszystkich podmiotów, które prowadzą gospodarkę magazynową z wykorzystaniem programów komputerowych. Obowiązek taki mają także jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne itd., które nie są zobowiązane żadnymi przepisami do prowadzenia magazynu, ale pomimo tego magazyn prowadzą.
Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy pojawią się szczególne transakcje (przykładowo sprzedaż wysyłkowa lub transakcja z podmiotem powiązanym) należy wykazać tę transakcję w ewidencyjnej części JPK. Jak to zrobić? W dokumencie trzeba wypełnić pola poprzez zaznaczenie cyfry “1” w każdym miejscu, które odpowiada symbolom: SW, EE, TP, TT_WNT, TT_D, MR_T, MR_UZ, I_42, I_63, B_SPV, B_SPV_DOSTAWA, B_MPV_PROWIZJA, MPP, jeśli dana procedura wystąpiła na dokumencie księgowym. Jeżeli konkretna procedura nie miała miejsca, należy pozostawić puste pole. Istnieje lista kodów procedur transakcji szczególnych w JPK. Przykładowo kod EE oznacza świadczenie usług telekomunikacyjnych i elektronicznych, SW – dostawę w ramach sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, a MR_T świadczenie usług turystyki opodatkowane na zasadach marży.
Podatnik może wysłać JPK_VAT z deklaracją (PK_V7M oraz JPK_V7K) podpisując ją:
Zawsze możesz też poprosić biuro rachunkowe lub osobę, która prowadzi Twoją księgowość o pomoc lub zapytać, czy na pewno wszystko wykonałeś, jak należy. Pamiętaj, że gdy już podpiszesz i prześlesz swój plik JPK_VAT z deklaracją na serwery Ministerstwa Finansów, powinieneś otrzymać do pobrania tzw. UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
design by Proformat