Jednym z obowiązków przedsiębiorców rozliczających się na podstawie KPiR jest sporządzenie remanentu na końcu roku podatkowego. Stanowi on spis towarów przeznaczonych na sprzedaż, które firma posiada w dniu przeprowadzania remanentu. Sprawdź, kiedy dokładnie powinien zostać przeprowadzony spis z natury i jak zrobić go prawidłowo.
Remanent to czynność polegająca na spisaniu faktycznej ilości towarów, które są własnością przedsiębiorstwa. Ich stan musi zostać także porównany z zapisami w dokumentacji księgowej oraz ewidencji prowadzonej przez przedsiębiorcę. Dodatkowo, w remanencie umieszczona jest nie tylko ilość posiadanych towarów, ale również ich wartość.
Obowiązek przeprowadzenia remanentu w firmie wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku. Dotyczy on wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgowość na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów. Głównym celem spisu z natury jest ustalenie wysokości rzeczywistego dochodu osiągniętego przez daną firmę.
Dochód obliczany jest poprzez zestawienie dwóch kwot: znajdujących się na remanencie końcowym i początkowym.
Spis z natury to ogólna nazwa dla procesu, który może obejmować różne typy inwentaryzacji, w tym właśnie wyżej opisany remanent. Spis z natury to proces sporządzania dokładnego wykazu towarów, surowców, materiałów oraz innych aktywów przedsiębiorstwa, które znajdują się fizycznie w magazynie lub na terenie firmy. Może być on wykonywany na różnych etapach działalności, nie tylko na koniec roku podatkowego, jak to ma miejsce w przypadku remanentu. W skrócie remanent jest jednym z rodzajów spisu z natury, który ma szczególne znaczenie w kontekście zakończenia roku podatkowego i rozliczeń podatkowych danego przedsiębiorstwa. Do kwestii związanych ze spisem z natury nawiążemy jeszcze w dalszej części artykułu, tymczasem odpowiemy na najczęściej zadawane pytania o remanent.
Remanent jest dokumentem, który zamyka rok podatkowy w Księdze Przychodów i Rozchodów. Z reguły wykonuje się go więc 31 grudnia – nie jest to jednak sztywna data. Spis z natury może być wykonany wcześniej. Należy wówczas pamiętać, że przedsiębiorca nie może sprzedawać, ani kupować towarów przed rozpoczęciem nowego roku.
Warto jednocześnie pamiętać, że remanent w firmie wykonany na koniec roku jest jednocześnie remanentem początkowym nowego roku – otwiera on nowy okres podatkowy.
Koniec grudnia to moment, w którym wykonanie remanentu jest obowiązkowe. Przedsiębiorcy mogą jednak taki spis wykonywać również na koniec każdego miesiąca lub kwartału. Co ważne, o tym fakcie, ani o otrzymanych wynikach, nie muszą powiadamiać Urzędu Skarbowego.
Zobacz również: czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe?
Według zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów przytoczonego wcześniej remanent w firmie wykonuje się jeszcze w kilku przypadkach:
Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, kiedy firma traci prawo do opodatkowania działalności zryczałtowanymi formami opodatkowania.
Już wiesz, co to jest remanent. Pora ustalić, jakie składniki wchodzą w jego skład.
Kwestia tego, jakie towary muszą zostać uwzględnione podczas remanentu stanowi dla przedsiębiorców spore wyzwanie. Obowiązujące przepisy nie pozostawiają jednak wątpliwości. W skład tego rodzaju spisu z natury wchodzą towary, które są przeznaczone do sprzedaży, a także materiały wykorzystywane do przygotowania i wyprodukowania towarów. W rzeczywistości są to więc:
Jak widać, w skład remanentu nie wchodzą środki trwałe, które stanowią wyposażenie firmy – na przykład samochody, meble i sprzęt IT.
Zdarzają się firmy, w której stan remanentu na koniec roku wynosi zero. Z taką sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy przedsiębiorstwa nie zajmuje się wytwarzaniem, ani sprzedażą produktów – a na przykład działalnością usługową.
Co istotne, nawet takie przedsiębiorstwa zobowiązane są do przygotowania specjalnego dokumentu i dołączenia go do Księgi Przychodów i Rozchodów z datą 31 grudnia.
O ile przeprowadzenie remanentu w małej firmie nie powinno być zbyt trudne, o tyle przeprowadzenie spisu w średniej wielkości przedsiębiorstwie może stanowić już spore wyzwanie. W obu przypadkach należy rozważyć zamknięcie sklepu lub chwilowo zawiesić sprzedaż. W ten sposób spis dokonany zostanie zgodnie ze stanem faktycznym. Pojawiające się w międzyczasie transakcje sprzedaży powodowałyby zmiany w stanie magazynowym, co doprowadziłoby do niemałego chaosu.
Arkusze spisu z natury muszą być sporządzane przez przedsiębiorców, którzy rozliczają się według zasad ogólnych oraz podatku liniowego. Jednak podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu są zwolnieni z tego obowiązku. Oczywiście arkusz spisu z natury nie musi być wypełniany również, jeśli dana działalność nie obejmuje prowadzenia magazynu z fizycznymi zapasami. Czyli firm, które nie posiadają na stanie zapasów towarów, surowców i materiałów nie będzie dotyczył spis z natury. Przykład takich firm to przedsiębiorstwa świadczące usługi doradcze, edukacyjne, informatyczne itp.
Do spisu z natury należy wpisać stan produktów firmy. Arkusz spisu z natury (pdf lub w formacie docx) musi zawierać liczby, które precyzyjnie odzwierciedlają rzeczywisty stan towarów, które podlegają spisowi. Czy spis z natury to druk stanów produktów? Niestety sam druk nie wystarczy, ponieważ jeśli zależy nam, aby spis z natury odpowiadał stanowi faktycznemu, należy jeszcze fizycznie sprawdzić, ile jest poszczególnych produktów i w jakim są stanie. Arkusz spisu z natury, którego wzór bez problemu znajdziesz w sieci, zawiera m.in. pola na wpisanie nazwy lub numeru pola spisowego, przedmiotu spisu, osoby odpowiedzialnej materialnie, a także imion i nazwisk innych osób obecnych przy spisie. Arkusz spisu z natury (excel) to też odpowiednie rubryki, które zawierają np. miejsce na wpisanie symbolu indeksu lub kodu, nazwy składnika, ilości ustalonych podczas spisu, ceny jednostkowe o wartość w złotówkach. Można też dodać uwagi, o ile wymaga ich spis z natury. Wzór, na którym warto się opierać najlepiej pozyskiwać ze źródeł, jakimi są np. wydawnictwa podatkowe. Wówczas masz pewność, że taki spis z natury (druk pdf lub w formacie docx) jest aktualny i zgodny z obowiązującymi w danym roku przepisami.
Aby sporządzić zerowy spis z natury, można pobrać wzór, który zawiera oświadczenie, że wartość spisu z natury na dany dzień wynosi zero złotych. Warto pamiętać, że nie ma możliwości zignorowania go ani zastosowania żadnego zwolnienia od jego przeprowadzenia. W takich przypadkach spis z natury pozostanie pusty, a jego obecność musi zostać odnotowana w księdze przychodów i rozchodów. Jednakże nie będzie miało to żadnego wpływu na roczne rozliczenie podatkowe. Sporządzenie zerowego spisu z natury jest konieczne w przypadku, gdy firma nie posiada fizycznych zapasów na koniec okresu sprawozdawczego, ale nadal jest zobowiązana do prowadzenia dokumentacji. Sporządzenie zerowego spisu z natury jest istotnym krokiem w prowadzeniu dokumentacji firmowej, nawet jeśli nie ma fizycznych zapasów do zarejestrowania. Zapewnia to kompletność i dokładność danych księgowych oraz gwarantuje zgodność z obowiązującymi przepisami podatkowymi.
W razie jakichkolwiek pytań na temat spisu z natury, czy remanentu Biuro Rachunkowe Małe Podatki pozostaje do dyspozycji. Nasi księgowi pomogą w sporządzeniu remanentu oraz udzielą wsparcia w zakresie rozliczeń podatkowych. Skorzystaj z usług naszego biura księgowego we Wrocławiu, aby mieć pewność, że Twoja firma działa zgodnie z obowiązującymi przepisami i uniknąć ryzyka ewentualnych nieprawidłowości księgowych. Serdeczne zapraszamy do kontaktu.
design by Proformat