Ulga termoizolacyjna pozwala na zapłacenie niższego podatku, poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania w rocznej deklaracji PIT kosztów przeznaczonych na przeprowadzoną termoizolację domu jednorodzinnego. Jest to ulga podatkowa, z której można skorzystać po spełnieniu kilku warunków. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o uldze termomodernizacyjnej.
Od podstawy opodatkowania można odliczać wydatki poniesione na termomodernizację istniejącego domu jednorodzinnego. Co ważne, ulga nie dotyczy budynków w trakcie budowy. Aby skorzystać z odliczenia, trzeba potwierdzić dokonanie tego typu przebudowy, a więc dysponować dokumentami o poniesionych wydatkach w danym roku.
Jako termomodernizację domu jednorodzinnego rozumie się ulepszenia powodujące zmniejszenie zużycia energii w budynku oraz zapotrzebowania na nią (mniejsza potrzeba ogrzewania wody czy pomieszczeń); zmianę źródła energii na całkowicie lub częściowo odnawialne źródła; wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła oraz wykorzystanie wysokosprawnej kogeneracji.
Z ulgi termomodernizacyjnej można korzystać od 2019 roku. Została wprowadzona ustawą z dnia 9 listopada 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnik może odliczyć koszty poniesione w danym roku m.in. na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego z zastrzeżeniem, że zostanie ono zakończone w przeciągu najbliższych 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Co dokładnie może odliczyć poprzez ulgę termomodernizacyjną? Przykłady:
Dokładną listę wydatków, które pozwalają na odliczenie ulgi termomodernizacyjnej, znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
Aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT, należy spełnić określone warunki, które określone są w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to przede wszystkim następujące wytyczne:
Istotną zmianą w ustawie od 1 stycznia 2022 roku jest to, że nie można już skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na inwestycje w kotły węglowe.
Odliczenia ulgi termomodernizacyjnej dokonuje się w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach). W przygotowaniu odpowiednich dokumentów i prawidłowym rozliczeniu pomogą Ci specjaliści biura Małe Podatki – sprawdź naszą ofertę.
design by Proformat