Prowadzenie księgowości samemu – oszczędność czy ryzyko?

1 lutego, 2022

księgowość samemu czy w biurzeProwadzenie księgowości samemu staje się coraz bardziej popularne wśród małych przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie pod pewnymi względami bardzo korzystne, ale decydując się na nie, musimy być świadomi konsekwencji. W końcu nawet mały błąd w rachunkach może postawić naszą firmę przez poważnymi problemami finansowymi. Co zatem opłaca się bardziej: księgowość samemu czy w biurze?

Czy trzeba mieć księgowość?

Jeśli mamy własną działalność, prowadzenie księgowości jest koniecznie. Ne ważne, czy robimy to sami, korzystamy z usług biura rachunkowego lub zatrudniamy księgowego – tylko regularna kontrola nad finansami przedsiębiorstwa zapewni mu płynność funkcjonowania.

Skoro już wiemy, czy trzeba mieć księgowość, warto zastanowić się nad tym, jak to zrobić. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich polega na skorzystaniu z usług profesjonalnego biura rachunkowego lub księgowego. Jeśli jesteśmy właścicielami dużego przedsiębiorstwa, będzie to dla nas najlepsze wyjście. Prowadząc niewielką działalność, możemy również zająć się księgowością samodzielnie. Ale czy taki krok na pewno ma sens?

Czy można samemu prowadzić księgowość?

Prowadzenie księgowości samemu jest możliwe. Samodzielnie dbając o swoje rachunki, z pewnością sporo zaoszczędzimy, ale będziemy musieli liczyć się z tym, że w razie popełnienia błędu spadną na nas poważne konsekwencje – nie tylko finansowe, ale także prawne.

Prowadzenie księgowości samemu

1. Koszty

Prowadzenie księgowości samemu wymaga odpowiednich przygotowań. Najlepiej zacząć od kalkulacji czasu potrzebnego na działania związane z finansami. Może się bowiem okazać, że najzwyczajniej w świecie nam go zabraknie i zatrudnienie biura rachunkowego stanie się koniecznością. Decydując się na samodzielną księgowość, warto także zwrócić uwagę na wybraną formę opodatkowania. Obowiązki z niej wynikające powinny być dla nas zrozumiałe, w przeciwnym razie narazimy się na błędy. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie, czyli zakup programu księgowego oraz materiałów, dzięki którym zdobędziemy wiedzę niezbędną do prowadzenia finansów naszej firmy.

2. Terminy

Czy można samemu prowadzić księgowość? Oczywiście, że tak, ale musimy pamiętać o pilnowaniu terminów rozliczeń. Księgowy zajmuje się nie tylko finansami i rachunkowością, ale także wypełnianiem deklaracji VAT, opłaceniem składek ZUS czy składaniem deklaracji podatkowych. Początkującemu przedsiębiorcy obowiązki te mogą się wydawać zbyt skomplikowane. Jeśli będzie jednak odpowiednio zaangażowany i sumienny, powinien szybko nauczyć się je wypełniać. O tym, jakie jeszcze cechy powinien mieć dobry księgowy, pisaliśmy w tym artykule.

3. Prawo

Decydując się na prowadzenie księgowości samemu, trzeba być jeszcze świadomym kwestii, o której początkujący przedsiębiorcy często zapominają. Jest to prawo, które z roku na rok się zmienia. Nowe wymogi, udogodnienia czy ulgi pojawiają się co chwilę w naszych przepisach, dlatego warto na bieżąco je śledzić, aby umożliwić firmie rozwój.

Co wybrać: księgowość samemu czy w biurze?

Prowadzenie księgowości samemu dla wielu przedsiębiorców wydaje się atrakcyjne, ale wiąże się z dużym ryzykiem. W końcu nie mając fachowej wiedzy oraz doświadczenia można popełnić wiele błędów, które skutkować będą poważnymi problemami finansowymi i nie tylko. Tymczasem korzystanie z usług biura rachunkowego nie zawsze jest tak drogie, jak się wydaje. Często koszty te są znacznie niższe, niż początkowo zakładano, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak wiele czasu i energii zajmuje samodzielne zajmowanie się księgowością. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, możemy dodatkowo wliczyć ją do kosztów prowadzenia działalności, co pozytywnie wpłynie na wysokość płaconych podatków.

Małe Podatki – biuro rachunkowe we Wrocławiu

Samodzielna księgowość ma swoje zalety, ale także i wady, dlatego, jeśli jest taka możliwość, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego Małe Podatki. Prowadzimy księgowość we Wrocławiu od wielu lat, dzięki czemu doskonale wiemy, jakie rozwiązania w zakresie finansów zaproponować naszym klientom.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat