Kontrola z US nie musi być straszna. Jak się przygotować?

30 stycznia, 2022

Kontrola z urzędu skarbowego to coś, czego zazwyczaj obawia się większość przedsiębiorców. Co jako osoba prowadząca firmę musisz o niej wiedzieć? Jak się przygotować do kontroli i czego się spodziewać? Na te i wiele innych istotnych pytań związanych bezpośrednio z kontrolą skarbówki, poznasz odpowiedzi w tym artykule.

Kontrola z urzędu skarbowego – co musisz wiedzieć?

Każdy księgowy zwykle przestrzega i informuje wszystkich klientów o ewentualności, jaką są kontrole skarbówki. W biurze rachunkowym Małe Podatki każdego dnia minimalizujemy ryzyko związane z negatywnymi skutkami kontroli US u naszych kontrahentów. Jako przedsiębiorca musisz zdawać sobie sprawę, że celem każdej takiej kontroli jest dokładne zweryfikowanie, czy oraz jak w określonym czasie podatnik wywiązywał się z obowiązków dyktowanych przez prawo podatkowego. Taka weryfikacja ma prawo być przeprowadzona do czasu, w którym upłynie termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Twoja działalność może zostać sprawdzona przez urzędników. Jeśli zatrudniasz pracowników, to dodatkowo możesz spodziewać się także kontroli przykładowo z Państwowej Inspekcji Pracy. Zadaniem tej instytucji będzie sprawdzenie czy skierowałeś ich na badania oraz czy pracownicy Twojej firmy brali udział w szkoleniach BHP. Więcej na temat tego, co koniecznie musisz wiedzieć o kontroli skarbowej, przeczytasz w tym artykule.

Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego?

Na początku najprawdopodobniej otrzymasz zawiadomienie o wszczęciu kontroli skarbowej, z którego dowiesz się o jej dokładnym zakresie. W zawiadomieniu zamieszczona będzie dokładna informacja na temat tego, czego dokładnie będzie dotyczyć kontrola us. Co dzieje się dalej? Kontrola może odbyć się u Ciebie nie wcześniej niż w ciągu następnych 7 dni i nie później niż 30 dni (licząc od daty doręczenia takiego zawiadomienia). Jak to wygląda w praktyce? Urzędnik zadzwoni do Ciebie i będzie chciał umówić się z na dany dzień. Wówczas będziesz mieć czas na odpowiednie przygotowanie dokumentacji, która ma być objęta kontrolą z urzędu skarbowego. Będziesz miał czas, aby odpowiednio posegregować potrzebne dokumenty i ewentualnie dodrukować ich kopie. Co jeśli znajdziesz błędy w prowadzonej dokumentacji firmy? Nie martw się. Aż do rozpoczęcia kontroli masz czas na złożenie korekty, która sprawi, że będziesz całkowicie zwolniony z odpowiedzialności karnej.

Kontrola z urzędu skarbowego – jak się przygotować?

Wiele osób nie wie jak się zachować podczas kontroli z urzędu skarbowego i co przygotować, dlatego chce, aby był przy tym także obecny jego księgowy. Firmy, które posiadają nadzór księgowy mają gwarancję, że będą reprezentowani w kontaktach z organami administracji i organami podatkowymi, a także mają pełne wsparcie i uczestnictwo księgowych w trakcie przeprowadzania kontroli. Wszystko to sprawia, że ryzyko związane z negatywnym skutkiem kontroli skarbówki jest bardzo niewielkie. Zwłaszcza, że w ramach nadzoru księgowego odbywa się weryfikacja dokumentacji księgowej prowadzonej w siedzibie klienta pod względem tego, czy jest ona zgodna z przepisami. Wszelkie deklaracje, sprawozdania, księgi rachunkowe i ewidencje sprzedaży są też dokładnie sprawdzane przez księgowych. Aby spać spokojnie, warto więc powierzyć wszystkie swoje rachunki doświadczonemu księgowemu lub zatrudnić do prowadzenia pełnej obsługi księgowej sprawdzone biuro rachunkowe

Co zrobić podczas kontroli us i kto może się jej spodziewać?

Kontroli z urzędu skarbowego mogą spodziewać się zwłaszcza firmy, które

  • starają się o zwrot VAT-u,
  • od dłuższego czasu generują straty czyli nie przynoszą żadnych zysków
  • lub też mają duże koszty prowadzenia działalności przy niskich dochodach.

Co jednak, gdy kontrola już się pojawi? W czasie kontroli podatnik powinien wykazywać inicjatywę i aktywnie uczestniczyć w całym procesie weryfikacji. Jeśli urzędnik będzie miał jakiekolwiek wątpliwości dotyczące firmowych dowodów księgowych czy też prowadzonej księgowości, zawsze warto składać stosowne wyjaśnienia w formie pisemnej. Pamiętaj też, że każdemu podatnikowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji pokontrolnej.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat