Mały ZUS plus – co trzeba wiedzieć?

3 lutego, 2022

Mały zus plus – jak obliczyćDla kogo jest mały zus plus? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać? Mały zus plus to niższa składka na ubezpieczenia społeczne. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź czy należysz do przedsiębiorców, którym przysługuje niższa składka.

Mały zus plus – dla kogo jest ta ulga?

Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości czy może ubiegać się o mały zus plus w 2022 roku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby złożony wniosek został rozpatrzony przez urzędników pozytywnie? Jeżeli prowadziłeś firmę w poprzednim roku kalendarzowym przez co najmniej 60 dni, to masz prawo skorzystać z ulgi mały zus plus. Jest to ulga dla tych firm, które w ubiegłym roku nie uzyskały przychodu, który przewyższa 120 tysięcy złotych. Nie będzie mógł skorzystać z niższej składki na ubezpieczenie społeczne podatnik, który w poprzednim roku rozliczał się kartą podatkową i był zwolniony z VAT lub też podlegał ubezpieczeniom z innych źródeł niż prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Komu jeszcze nie przysługuje mały zus plus? Z pewnością są to osoby, które spełniają warunki do korzystania ze składek preferencyjnych oraz świadczenie na rzecz byłego pracodawcy tych samych usług, które wcześniej wynikały z umowy o pracę. A jeszcze więcej o różnych rodzajach oskładkowania i ulgach zus dla małych i nowych firm przeczytasz w tym artykule.

Mały zus plus – zasady przyznawania

Bardzo ważną zasadą małego zus plus jest obliczanie składek na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do rzeczywistego dochodu przedsiębiorstwa, który został uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym. Najczęściej o istnieniu i zasadach przyznawania niższych składek na ubezpieczenia społeczne tj. mały zus plus i możliwości ubiegania się o nie, informuje małe firmy i przedsiębiorców księgowy lub też biuro rachunkowe, w którym wykupiona została oferta księgowości. Decydując się na propozycję biura rachunkowego Małe Podatki, oprócz m.in. pełnej gamy usług księgowych, podatkowych czy kadrowo-płacowych, przedsiębiorca otrzymuje także cenne doradztwo przy wyborze najbardziej korzystnych ulg i rozwiązań, a także wsparcie w składaniu wniosku o mały zus plus czy załatwianiu innych istotnych spraw urzędowych.

Mały zus plus – jak obliczyć?

Co zrobić, aby obliczyć ulgę dla małych firm? Na początku konieczne jest odliczenie dochodu za poprzedni rok. Łączny uzyskany w ubiegłym roku przychód dzieli się następnie przez liczbę dni, w których działalność była prowadzona. Otrzymany wynik trzeba pomnożyć przez 30 dni. Otrzymaną z powyższych wyliczeń sumę należy zaokrąglić do pełnych groszy. Uwaga! Ważną zasadą obliczania małego zus plus jest to, że otrzymany z powyższych wyliczeń przeciętny dochód firmy trzeba jeszcze pomnożyć przez współczynnik 0,5. Wynik nie może być niższy niż 30% minimalnego wynagrodzenia w danym roku, ani wyższy niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok. Najlepiej do tego celu skorzystać z dedykowanych kalkulatorów dostępnych w internecie.

Jak długo podatnik może korzystać z ulgi mały zus plus?

Przedsiębiorcy mają prawo płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne w ramach małego zus plus nie dłużej niż przez 36 miesięcy w ciągu 60-miesięcznego okresu. O czym trzeba pamiętać, płacąc niższe składki? Z pewnością o tym, że oznacza to automatycznie nieco niższe świadczenia rentowe czy też emerytalne. Korzystanie z ulgi mały zus plus jest dobrowolne i w każdej chwili można z takiej możliwości zrezygnować.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących małego zus plus, najlepiej jest skontaktować się z księgowym lub zapytać o szczegóły doświadczone biuro rachunkowe, które jest na bieżąco ze wszystkimi zasadami i wszelkimi zmianami wprowadzanymi przez rząd. Zamiast samemu zagłębiać się w tematy księgowe, lepiej powierzyć kwestie finansów i podatków firmy specjalistom. Wszystko po to,by mieć czas na skupienie się na własnym biznesie, a także, aby uniknąć nieprzyjemnych błędów, nie przeoczyć pewnych zależności czy też chociażby nie zapomnieć o obowiązujących terminach składania wniosków, odwołań itp.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat