Obowiązek składania deklaracji ZUS DRA od 2022 roku

8 lutego, 2022

zus dra przez internetOd 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek co miesiąc składać rozliczenia do ZUS. Co to jest deklaracja ZUS DRA i w jakim celu jest stosowana? Jakie zasady obowiązywały podatników do tej pory i co konkretnie uległo zmianie od 2022 roku? Między innymi na te pytania poznasz odpowiedzi w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

ZUS DRA – co to jest?

ZUS DRA jest dokumentem, w którym podatnik musi wykazać m.in. rozliczenie składek ubezpieczeniowych oraz wypłacone świadczenia. Począwszy od 1 stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy mają obowiązek składania takich rozliczeń do ZUS-u. Jeszcze do niedawna podatnicy mieli ten przywilej, że mogli skorzystać ze zwolnienia z comiesięcznego dostarczania dokumentów rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze do końca roku 2021 przedsiębiorca, który spełniał określone wymogi nie musiał się martwić o składanie ZUS DRA. Niestety od początku roku 2022 zasady uległy zmianie. W związku z tym wielu klientów kieruje do nas zapytania o koszty i obowiązek składania deklaracji ZUS DRA. Informujemy, że la niektórych grup płatników zmienił się też termin przekazywania druków rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także termin opłacania składek.

Kto nie musi składać ZUS DRA?

Warto wiedzieć, że aktualnie ze składania rozliczeń do ZUS-u zwolnione są wyłącznie trzy grupy osób:

  • osoby duchowne,
  • podatnicy, którzy składają dokumenty za nianie,
  • osoby, które w sposób dobrowolny podlegają ubezpieczeniom rentowym i emerytalnym na podstawie art. 7 ustawy systemowej.

Nie należą już jednak do nich osoby, które prowadzą pozarolnicza działalność gospodarczą, które opłacają składki tylko za siebie lub też współpracowników. Obowiązek składania deklaracji ZUS DRA od 2022 roku dotyczy również ich.

Deklaracje ZUS DRA i nie tylko – nowe terminy

Na podstawie nowych zasad Polskiego Ładu istnieje dziś nowy termin dostarczenia rozliczeń, a także opłacania składek ZUS.

Jakie terminy obowiązywały do dnia 31 grudnia 2021 roku?

Do 31 grudnia 2021 r. dokumenty rozliczeniowe podatnik wysyłał do ZUS za dany miesiąc w następujących terminach:

  • do 10. dnia następnego miesiąca – jeżeli płacił składki tylko za siebie
  • 15. dnia następnego miesiąca – jeśli opłacał składki także za inne osoby ubezpieczone (termin dotyczył także wspólnika spółki cywilnej, jawnej, komandytowej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o.).
  • do 5. dnia następnego miesiąca rozliczały się jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe.

W powyższych terminach Ci płatnicy musieli też do końca 2021 r. opłacać składki do ZUS.

Jakie terminy obowiązują od dnia 1 styczna 2022 roku?

Od 2022 r. uległy zmianie terminy do rozliczania się z ZUS. Oczywiście istnieje możliwość przesłania zus dra przez internet. Jakie terminy aktualnie obowiązują podatników?

  • 5. dzień następnego miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowych,
  • 15. dzień następnego miesiąca – płatnicy składek posiadających osobowość prawną (m.in. spółdzielnie, stowarzyszenie, fundacje, uczelnie wyższe),
  • 20. dzień następnego miesiąca – wszyscy pozostali płatnicy składek,
  • od roku 2022 uchylono termin 10. dzień następnego miesiąca, który do 31 grudnia 2021 r. stosowali płatnicy opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia.

Klienci wrocławskiego biura rachunkowego Małe Podatki nie muszą się martwić o znajomość aktualnych przepisów, ponieważ mają od tego ekspertów i doświadczonych księgowych, którzy dbają, aby wszystkie dokumenty i deklaracje zus dra były wypełnione prawidłowo i dostarczane do ZUS-u na czas. Jeżeli chciałbyś powierzyć prowadzenie księgowości firmy sprawdzonym księgowym lub uzyskać poradę, dotyczącą zawiłości polskiego prawa czy tematów, które bezpośrednio dotyczą prowadzenia własnej działalności, zobacz co zawiera oferta księgowości i skontaktuj się z nami. Prowadzimy także doradztwo przy wyborze najkorzystniejszych rozwiązań na etapie planowania własnej firmy. A jeżeli chciałbyś dowiedzieć się na czym polega ulga “Mały ZUS plus”, przeczytaj ten artykuł.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat