Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem. Pozwala to na pewną oszczędność, ponieważ opłacany jest wówczas mniejszy podatek niż w przypadku rozliczenia indywidualnego. Takie rozwiązanie jednak nie w każdym przypadku się opłaca. Kiedy rozliczenie PIT z małżonkiem to dobry pomysł i o czym warto pamiętać?
Wspólne rozliczanie PIT przez żonę i męża jest możliwe dzięki tak zwanej „ustawie o PIT” i najbardziej opłaca się w przypadku, kiedy jeden z małżonków ma znacznie wyższe zarobki niż drugi. Podatek odprowadza się dzieląc sumę dochodów małżeństwa na pół, a następnie wyliczony podatek mnożąc razy dwa. W ten sposób obie strony zostają w równym stopniu obciążone, a osoba z wyższym przychodem może uniknąć drugiego progu skali podatkowej (czyli zapłaci niższy podatek).
Rozliczenie PIT z małżonkiem możliwe jest na dwa sposoby:
Nie ma obowiązku rozliczania PIT wspólnie z małżonkiem. Zależy to tylko od indywidualnej decyzji podatników. Warto też zaznaczyć, że nie w każdym przypadku wspólne rozliczanie PIT jest w ogóle możliwe.
Przed sprawdzeniem, jak rozliczyć PIT z małżonkiem, warto dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc to zrobić.
Chcąc rozliczyć PIT z małżonkiem musisz upewnić się, że spełniacie następujące warunki:
Jeżeli macie wątpliwości i nie wiecie, czy możliwe jest dla Was rozliczenie PIT z małżonkiem, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia biura rachunkowego Małe Podatki, prowadzącego księgowość we Wrocławiu.
Poniżej w kilku punktach podpowiadamy, jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem i o czym warto pamiętać.
Elektroniczne wysyłanie deklaracji przy rozliczaniu PIT z małżonkiem jest jak najbardziej możliwe i często wybierane przez podatników, ponieważ jest to bardzo wygodny sposób na rozliczenie. Warto jednak pamiętać, że takie ułatwienie nie wyklucza popełnienia błędu w PIT, dlatego należy być uważnym i dokładnie sprawdzić obliczenia PIT przed wysłaniem.
Mówiąc najprościej, skorzystanie z możliwości rozliczenia PIT z małżonkiem jest korzystne w sytuacji, gdy jedna strona ma na tyle wysokie zarobki, że obowiązuje ją drugi próg podatkowy, a druga strona osiąga niewielkie dochody lub nie pracuje wcale.
Rozliczenie PIT wspólne z małżonkiem jest korzystne na przykład w sytuacji, gdy jedna osoba otrzymuje wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej (w 2021 roku było to 2800 zł brutto), a druga strona ma wysokie zarobki, tzn. przekracza pierwszy próg skali podatkowej. W skali roku osiąga więc dochód wyższy niż 85 528 zł (dotyczy rozliczenia za 2021 rok). W takim przypadku dla małżeństwa najkorzystniejsze będzie wspólne rozliczenie PIT według stawki 17%.
design by Proformat