Kiedy można rozliczyć pit wspólnie z małżonkiem i czy to się opłaca?

20 marca, 2022

Wspólne rozliczanie PITUstawa o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem. Pozwala to na pewną oszczędność, ponieważ opłacany jest wówczas mniejszy podatek niż w przypadku rozliczenia indywidualnego. Takie rozwiązanie jednak nie w każdym przypadku się opłaca. Kiedy rozliczenie PIT z małżonkiem to dobry pomysł i o czym warto pamiętać?

Rozliczenie pit z małżonkiem – co należy wiedzieć

Wspólne rozliczanie PIT przez żonę i męża jest możliwe dzięki tak zwanej „ustawie o PIT” i najbardziej opłaca się w przypadku, kiedy jeden z małżonków ma znacznie wyższe zarobki niż drugi. Podatek odprowadza się dzieląc sumę dochodów małżeństwa na pół, a następnie wyliczony podatek mnożąc razy dwa. W ten sposób obie strony zostają w równym stopniu obciążone, a osoba z wyższym przychodem może uniknąć drugiego progu skali podatkowej (czyli zapłaci niższy podatek).

Na jakim PIT rozliczają się małżonkowie?

Rozliczenie PIT z małżonkiem możliwe jest na dwa sposoby:

  • poprzez złożenie PIT-37 – dotyczy małżeństw, w których obie strony rozliczają się z pracodawcą w ramach umowy o pracę, dzieło lub zlecenie (czyli ani żona, ani mąż nie prowadzą działalności gospodarczej);
  • poprzez złożenie PIT-36 – to rozwiązanie przewidziane jest dla małżeństw, w których przynajmniej jedna z osób prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą).

Czy trzeba rozliczać PIT z małżonkiem?

Nie ma obowiązku rozliczania PIT wspólnie z małżonkiem. Zależy to tylko od indywidualnej decyzji podatników. Warto też zaznaczyć, że nie w każdym przypadku wspólne rozliczanie PIT jest w ogóle możliwe.

Kto może rozliczyć PIT z małżonkiem?

Przed sprawdzeniem, jak rozliczyć PIT z małżonkiem, warto dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc to zrobić.

Chcąc rozliczyć PIT z małżonkiem musisz upewnić się, że spełniacie następujące warunki:

  • pozostajecie we wspólnocie majątkowej, tzn. nie macie rozdzielności majątku;
  • rozliczacie się według skali podatkowej 17% lub 32% – żadnego z Was nie dotyczy opodatkowanie ryczałtowe, ani linowe;
  • przed 2022 rokiem trzeba było być małżeństwem przez cały rok, za który składany był PIT – natomiast wraz z wprowadzeniem z początkiem 2022 roku tzw. Polskiego Ładu ta zasada została zmieniona i obecnie dozwolone jest wspólne rozliczanie PIT za rok, w którym związek małżeński został zawarty.

Jeżeli macie wątpliwości i nie wiecie, czy możliwe jest dla Was rozliczenie PIT z małżonkiem, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia biura rachunkowego Małe Podatki, prowadzącego księgowość we Wrocławiu.

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

Poniżej w kilku punktach podpowiadamy, jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem i o czym warto pamiętać.

  • Jedno z małżonków musi złożyć deklarację z wnioskiem o łączne rozliczenie podatkowe – robi to w imieniu obu stron.
  • Przy rozliczaniu PIT z małżonkiem należy zsumować dochody obojga małżonków, i podzielić je przez dwa, ustalić podatek od tej kwoty, który następnie trzeba pomnożyć razy dwa.
  • Każdy małżonek osobno odlicza przysługujące mu ulgi od dochodu. Należy więc dodawać dochody, od których już zostały odliczone ulgi.
  • W przypadku małżeństw posiadających dzieci, możliwe jest odliczenie ulgi prorodzinnej od podatku.

Czy e-PIT można rozliczyć wspólnie z małżonkiem?

Elektroniczne wysyłanie deklaracji przy rozliczaniu PIT z małżonkiem jest jak najbardziej możliwe i często wybierane przez podatników, ponieważ jest to bardzo wygodny sposób na rozliczenie. Warto jednak pamiętać, że takie ułatwienie nie wyklucza popełnienia błędu w PIT, dlatego należy być uważnym i dokładnie sprawdzić obliczenia PIT przed wysłaniem.

Rozliczenie PIT: z małżonkiem czy osobno?

Mówiąc najprościej, skorzystanie z możliwości rozliczenia PIT z małżonkiem jest korzystne w sytuacji, gdy jedna strona ma na tyle wysokie zarobki, że obowiązuje ją drugi próg podatkowy, a druga strona osiąga niewielkie dochody lub nie pracuje wcale.

Kiedy opłaca się rozliczenie PIT z małżonkiem – przykład

Rozliczenie PIT wspólne z małżonkiem jest korzystne na przykład w sytuacji, gdy jedna osoba otrzymuje wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej (w 2021 roku było to 2800 zł brutto), a druga strona ma wysokie zarobki, tzn. przekracza pierwszy próg skali podatkowej. W skali roku osiąga więc dochód wyższy niż 85 528 zł (dotyczy rozliczenia za 2021 rok). W takim przypadku dla małżeństwa najkorzystniejsze będzie wspólne rozliczenie PIT według stawki 17%.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat