Jak liczyć okres zasiłkowy?

24 lipca, 2024

Zasiłek chorobowy to ważne świadczenie, które zapewnia finansowe wsparcie osobom ubezpieczonym w przypadku czasowej niezdolności do pracy. W Polsce standardowy okres zasiłkowy wynosi 182 dni, a w szczególnych przypadkach może on zostać wydłużony do 270 dni. W artykule przybliżymy, jak liczyć okres zasiłkowy 2024 roku oraz co zrobić po jego wyczerpaniu. Sprawdź, po jakim czasie nalicza się nowy okres zasiłkowy. 

Okres zasiłkowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Okresem zasiłkowym określa się czas, w którym osoba ubezpieczona w Polsce ma prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy. Niedyspozycja może być spowodowana chorobą lub innymi przyczynami. Okres zasiłkowy obejmuje cały czas, w którym pracownik, przebywający na zwolnieniu chorobowym, otrzymuje świadczenie w formie zasiłku chorobowego. Standardowy okres zasiłkowy w 2024 wynosi 182 dni. Jest to maksymalny czas, przez jaki pracownik może otrzymywać zasiłek chorobowy na podstawie jednej choroby lub zdarzenia. Okres zasiłkowy może być jednak przedłużony do 270 dni w przypadku ciąży lub chorób takich jak gruźlica.

Jak liczyć okres zasiłkowy na przełomie roku?

Jak liczyć okres zasiłkowy 182 dni na przełomie roku? Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zasada sumowania okresów zasiłkowych. Oznacza to, że wszystkie dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego są sumowane, niezależnie od tego, czy dotyczą tej samej, czy różnych chorób, pod warunkiem że przerwa między zwolnieniami nie przekracza 60 dni. Do obliczeń warto wykorzystać dostępny bezpłatnie w internecie kalkulator okresu zasiłkowego. Po wprowadzeniu daty rozpoczęcia pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego i wpisaniu w kalkulator daty jego zakończenia – pokaże się wynik, który wskaże pozostałe dni (informację ile dni zasiłku zostało) oraz kiedy zaczyna się nowy okres zasiłkowy. Tutaj jednak uwaga, aby korzystać z aktualnych i wiarygodnych źródeł (np. gofin.pl). Dzięki temu jest pewność, że kalkulator okresu zasiłkowego jest zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

okres zasiłkowy 3

Po jakim czasie nalicza się nowy okres zasiłkowy?

Nowy okres zasiłkowy w 2024 rozpoczyna się po przerwie trwającej co najmniej 60 dni od zakończenia poprzedniego okresu zasiłkowego. Jeśli pracownik wyczerpał 182-dniowy lub 270-dniowy okres zasiłkowy i niezdolność do pracy ustała, to aby ponownie uzyskać prawo do zasiłku chorobowego, musi upłynąć co najmniej 60 dni bez zwolnienia lekarskiego. Dopiero po tej przerwie można naliczyć nowy okres zasiłkowy i przyznać kolejny zasiłek. A jak wygląda nowy okres zasiłkowy po urlopie bezpłatnym? Jeśli niezdolność do pracy utrzymuje się po zakończeniu urlopu bezpłatnego, pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego u pierwszego pracodawcy, u którego miał przerwę w pracy. Natomiast, jeśli pracownik zmienił pracodawcę, zasiłek chorobowy nie będzie przysługiwał w przypadku ustania ubezpieczenia chorobowego związanego z nowym zatrudnieniem.

Co po 182 dniach okresu zasiłkowego?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia końca okresu zasiłkowego i dalszych zwolnień lekarskich. W takiej sytuacji warto zdawać sobie sprawę, że gdy okres zasiłkowy (182 dni lub 270 dni) dobiegnie końca, osoba niezdolna do pracy może starać się o świadczenie rehabilitacyjne, a później o rentę. Ma więc ona kilka opcji i kroków, które może podjąć w zależności od swojego stanu zdrowia oraz decyzji lekarza orzecznika.

  • Świadczenie rehabilitacyjne – można się o nie ubiegać, jeśli po upływie 182 dni okresu zasiłkowego pracownik nadal jest niezdolny do pracy, ale rokowania co do jego powrotu do zdrowia są pozytywne. Jakie są warunki jego przyznania? Dzieje się to na podstawie opinii lekarza orzecznika ZUS, który ocenia, czy dalsze leczenie może poprawić stan zdrowia pracownika i umożliwić mu powrót do pracy. Świadczenie to może być wypłacane przez maksymalnie 12 miesięcy. Aby się o nie starać, pracownik powinien złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS.
  • Renta z tytułu niezdolności do pracy – jeżeli pracownik po wyczerpaniu 182 dni zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego (jeśli było przyznane) nie jest zdolny do pracy i nie rokował powrotu do zdrowia, może ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Może się o nią ubiegać również, gdy nastąpił koniec okresu zasiłkowego, a był brak świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik musi złożyć specjalny wniosek o rentę. Renta przyznawana jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika wskazanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdź też wpis na blogu Małe Podatki, który tłumaczy, do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop.

Jeśli masz wątpliwości na temat tego, jak liczyć okres zasiłkowy w 2024 roku, odwiedź Biuro rachunkowe we Wrocławiu. Jesteśmy nieocenionym partnerem w zarządzaniu finansami i administracją związaną m.in. z okresem zasiłkowym pracowników. Pamiętaj, że w przypadku sporów dotyczących wysokości zasiłku lub innych problemów związanych z niezdolnością do pracy pracowników, warto mieć kontakt z zaufanym biurem rachunkowym, które może pomóc w rozwiązywaniu problemów, a także udzielać wsparcia w kontaktach z instytucjami publicznymi, takimi jak ZUS.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat