Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czy znasz różnice?

2 sierpnia, 2024

Ubezpieczenie to konieczność – na wypadek choroby czy pobytu w szpitalu, koniecznych badań okresowych lub w przypadku pogorszenia samopoczucia. Bez niego nie przysługują nam świadczenia NFZ i bezpłatna opieka lekarska. Ale czym różni się ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczenie chorobowe? Jakie są różnice między ubezpieczeniami, kto jest zobowiązany płacić składki i jakie wynikają z tego korzyści? 

Co to jest ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe?

To, co różni ubezpieczenie zdrowotne od ubezpieczenia chorobowego to fakt, że pierwsze jest obowiązkowe, a drugie już nie. Czym charakteryzuje się ubezpieczenie zdrowotne?

  • ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe, żeby uzyskać świadczenia zdrowotne w ramach NFZ – leczenie szpitalne, leczenie w przychodniach lekarskich, badania diagnostyczne, pobyty w sanatorium, refundację recept i niektórych środków medycznych, rehabilitację, niektóre świadczenia stomatologiczne, profilaktykę, opiekę nad kobietą w ciąży i dzieckiem;
  • ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby na umowie o pracę, umowie-zleceniu, działalności gospodarczej, emeryci, osoby bezrobotne – zgłoszone w urzędzie. Obejmuje ono również członków rodziny osoby ubezpieczonej (np. dzieci, niepracujący współmałżonkowie);
  • wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od rodzaju opodatkowania danej działalności i również w zależności od tego może być częściowo odliczana od podatku.

Czym jest ubezpieczenie chorobowe i kto mu podlega?

  • ubezpieczenie chorobowe jest finansowym zabezpieczeniem w razie choroby. Świadczenia chorobowe to przede wszystkim możliwość otrzymania zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego (np. w wyniku choroby dziecka), świadczenia rehabilitacyjnego;
  • ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo podlegają pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i kółek rolniczych, odbywający służbę zastępczą. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne w przypadku umowy zlecenia, pracowników wykonujących pracę nakładczą, przedsiębiorców, osób otrzymujących stypendium doktoranckie, osoby na umowie agencyjnej, duchownych.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne są pobierane przez ZUS i przekazywane do NFZ, a składki na ubezpieczenie chorobowe pobiera także ZUS, zapisując je na indywidualnym koncie osoby ubezpieczonej. Można zgłosić wniosek o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, nie podlegając ubezpieczeniu, np. w przypadku gdy dana osoba nie pracuje, ale chce korzystać z darmowych świadczeń NFZ. Należy złożyć wniosek i płacić co miesiąc wyznaczoną składkę.

Jak działa ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczenie chorobowe jest jednym z ubezpieczeń społecznych. Dzięki niemu pracownik może ubiegać się o zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy z powodu choroby. Celem tego zasiłku jest bezpieczeństwo finansowe w razie niezdolności do pracy, dzięki czemu osoba objęta świadczeniem nie traci środków do życia z powodu choroby. Ubezpieczenie chorobowe chroni też podczas ciąży, porodu, opieki nad chorym dzieckiem.

To ubezpieczenie jest obowiązkowe dla pracowników na umowie o pracę. W przypadku umów-zleceń obowiązkowe nie jest, natomiast można dobrowolnie ubezpieczyć się, składając wniosek u pracodawcy.

ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe, czy znasz różnice?

Ile kosztuje samo ubezpieczenie zdrowotne?

Składki wyliczane są według podstawy wymiaru. Nie można konkretnie określić wysokości samego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ podstawa wymiaru jest określona według tego, czy w działalności jest stosowany podatek liniowy, ryczałt czy karta podatkowa. Zdrowotne ubezpieczenie ZUS, a właściwie wysokość składki zależy od kilku czynników. Na stronie ZUS-u (zus.info.pl) można dowiedzieć się więcej o obowiązujących składkach.

Ile wynosi składka za ubezpieczenie chorobowe?

Składka za ubezpieczenie chorobowe w roku 2024 wynosi 2,45% podstawy wymiaru. Warto zdecydować się na dobrowolną składkę, jeśli nie jest się nią objętym obowiązkowo (jak ma to miejsce w przypadku osób na umowie o pracę). Jeśli chcesz wiedzieć więcej o obowiązkowych składkach i podatkach, skontaktuj się z nami!

Firma Małe Podatki świadczy kompleksowe usługi, związane z obsługą dużych i małych działalności! Sprawdź, co oferujemy w ramach księgowości we Wrocławiu.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat