Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

2 lipca, 2022

bookkeeping-615384_1920Biura rachunkowe to firmy, które posiadają uprawnienia do prowadzenia ksiąg rachunkowych i które na podstawie umowy z podatnikiem (czyli swoim klientem) świadczą mu usługi wynikające z tych uprawnień. Co to znaczy w praktyce? Mniej więcej tyle, że biuro rachunkowe bierze na siebie sprawy księgowe, odciążając tym samym przedsiębiorcę i – oczywiście – pobierając za to opłatę ustaloną w umowie razem z zakresem usług. Oferty poszczególnych biur rachunkowych różnią się od siebie: niektóre proponują tylko obsługę księgową, w innych z kolei możemy poprosić także o usługi kadrowo-płacowe. Warto zatem przed podjęciem współpracy jasno określić swoje potrzeby i znaleźć takie biuro, które będzie w stanie je zrealizować

Księgowość – czym się zajmuje?

Co to jest księgowość? Księgowość stanowi główną część składową rachunkowości. Księgowość jest jej częścią rejestracyjną i polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym (lub też w razie potrzeby także ilościowym) zdarzeń gospodarczych. Zdarzenia te muszą być umiejętnie udokumentowane. Do najważniejszych obowiązków osoby na stanowisku księgowego należą m.in. odpowiednie prowadzenie ksiąg rachunkowych, gromadzenie, katalogowanie, a także analizowanie faktur, współpraca z urzędem skarbowym, a także innymi instytucjami. Zadaniem księgowego jest również informowanie kierownictwa firmy o stanie finansów przedsiębiorstwa. Aby jeszcze lepiej przedstawić odpowiedź na pytanie co to jest księgowość i czym się zajmuje, zachęcamy do lektury dalszej części tego artykułu.

Podstawowe usługi świadczone przez biuro rachunkowe

Wiele zależy tu od konkretnej firmy i trzeba mieć na uwadze, że poszczególne oferty mogą się od siebie różnić: nie tylko ceną, ale i zakresem usług. Przykładowo: w jednym z biur rachunkowych to jego pracownik przyjeżdża po dokumenty do siebie klienta, a w innym to klient będzie zobowiązany dostarczyć dokumentację do siedziby biura. Warto więc sprawdzić dokładnie, co robi biuro rachunkowe, z którym chcemy nawiązać współpracę. Podstawowy zakres działalności biur rachunkowych w Polsce jest jednak podobny. Przede wszystkim tego typu firmy zajmują się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz ryczałtowej ewidencji przychodów. Prowadzą także ewidencją VAT i przygotowują deklaracje VAT, CIT i PIT. W skrócie: zajmują się rozliczeniami podatkowymi przedsiębiorstw. Można też powiedzieć, że ich ofertą jest pełna księgowość dla firm.

Oprócz tego wiele biur rachunkowych ma w swojej ofercie tzw. „kadry i płace”. Pod tym pojęciem kryje się kompleksowa obsługa pracowników przedsiębiorstw, począwszy od sporządzania umów o pracę lub umów zleceń i sporządzania akt osobowych, poprzez rejestrację w ZUS i przygotowywanie raportów, aż po bieżącą obsługę: rozliczanie urlopów, zwolnień lekarskich, nadgodzin i delegacji.

Co jeszcze oferuje biuro rachunkowe?

Zdarza się też, że zakres usług biura rachunkowego jest znacznie szerszy. Często biura oferują profesjonalną pomoc przy zakładaniu przedsiębiorstw: zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i różnego rodzaju spółek. Oprócz tego biuro rachunkowe może przygotowywać dla swoich klientów raporty, analizy i prognozy finansowe. Często także bierze na siebie windykację należności. W przypadku gdy przedsiębiorca nie dysponuje dużą przestrzenią biurową, może także wykupić usługę archiwizacji dokumentów.

Nowym trendem jest wynajem wirtualnego biura. Z racji tego, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą coraz rzadziej muszą wykonywać swoją pracę w jednym miejscu, decydują się na wynajem adresu. Wirtualne biuro to adres, pod którym można zarejestrować swoją firmę, niezależnie od tego, gdzie faktycznie jest ona prowadzona. To dobre rozwiązanie dla osób, których jedynym narzędziem pracy jest laptop i które często podróżują. Skorzystanie z tej usługi i z pełnej księgowości pozwala często na uzyskanie rabatów, warto więc o to dopytać.

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Na pytanie co robi księgowa/księgowy często słyszy się także odpowiedź, że podpowiada przedsiębiorcom najlepsze rozwiązania. Wybierając obsługę księgową we Wrocławiu warto mieć na uwadze, że dobra księgowa czy dobre biuro rachunkowe powinno bowiem także służyć radą na temat tego, co można zrobić, aby prowadząc własny biznes niepotrzebnie nie przepłacać. Świetnie, jeśli kreatywny księgowy czy biuro jest w stanie podpowiedzieć jakie konkretne działania podjąć, aby np. płacić mniejszy ZUS czy podatek dochodowy. Zatrudnić dodatkową osobę, a może uda się dołożyć coś więcej w koszta firmy? To jest właśnie także to, czym zajmuje się księgowa/księgowy. Zanim zdecydujesz się na biuro księgowe warto też uświadomić sobie, że profesjonalny księgowy musi orientować się nie tylko w sprawach firmy czy jednoosobowej działalności gospodarczej, ale także być na bieżąco z aktualnie obowiązującymi przepisami. A trzeba przyznać, że to w czasach Polskiego Ładu i licznych zmian w systemie podatkowym może być nie lada wyzwaniem. Księgowy czy biuro rachunkowe podpowie także w jaki sposób najlepiej utrzymać porządek w dokumentach, wystawianych oraz otrzymywanych fakturach, ewidencjach sprzedaży, aby w razie kontroli uniknąć stresu i nieprzyjemności.

Kto może korzystać z usług biur rachunkowych?

Wiele osób zastanawia się czy biuro podatkowe może wyręczyć swojego klienta z rozliczeń podatkowych. Przyjęło się myśleć, że biura rachunkowe dotyczą głównie jednoosobowych działalności gospodarczych. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Z usług biur korzystają przedsiębiorstwa różnej wielkości, które nie zdecydowały się na utworzenie własnego działu księgowego.

Biura rachunkowe często mają także specjalną ofertę dla osób fizycznych. Zwykle dotyczy corocznego rozliczenia podatku dochodowego. Biura rachunkowe oferując pomoc przy wypełnianiu deklaracji PIT, z której może skorzystać każdy, niezależnie od tego, czy prowadzi przedsiębiorstwo, czy nie.

Biuro rachunkowe: czy to się opłaca?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Wielu osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, wydaje się, że same są w stanie zająć się wszystkimi sprawami księgowymi i w ten sposób zaoszczędzić pewną kwotę. Takie myślenie może być jednak zgubne: przepisy zmieniają się często i trudno za nimi nadążyć. Księgowa zatrudniona w biurze rachunkowym ma obowiązek zapoznawać się z nowymi przepisami i zgodnie z nimi prowadzić sprawy klienta. Biuro rachunkowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej może stanowić naprawdę dobre rozwiązanie. Dzięki przerzuceniu obowiązków księgowych na profesjonalistów, przedsiębiorca zaoszczędzi dużo czasu, który poświęci na swoją właściwą działalność. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nieco większych przedsiębiorstw, liczących kilka-kilkanaście osób. Właściciel takiej firmy nie jest już w stanie sam zadbać o wszystkie sprawy, dlatego jest mu potrzebna profesjonalna księgowa. Ma zatem dwa wyjścia: albo zatrudnić kogoś do działu księgowego, albo skorzystać z usług biura rachunkowego. Przy mniejszych firmach to pierwsze rozwiązanie może okazać się drogie i skomplikowane (dochodzą tu wszystkie procedury związane z zatrudnieniem), dlatego outsourcing części obowiązków na biuro rachunkowe zwykle jest dużo bardziej opłacalną opcją.

Warto mieć osobę, która zawsze podpowiada najlepsze rozwiązania i proponuje różne możliwości, przypomina o ważnych terminach czy fakcie, że za kilka miesięcy przykładowo zmienia nam się wysokość opłat, które musimy uiścić do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Takie wsparcie jest ogromnie ważne, zarówno na początku prowadzenia biznesu, jak i później w miarę jak firma się rozwija, zatrudnia więcej osób i osiąga coraz wyższe przychody z różnych źródeł. Dobre rady księgowego zawsze też pozwalają lepiej planować działania w firmie. Sprytne biuro rachunkowe podpowie w jakim miesiącu najlepiej byłoby wrzucić coś więcej w koszty firmy, aby zapłacić mniejsze podatki. To niezwykle ważne. Dzięki temu można lepiej zarządzać finansami firmy i zapobiec chaosowi w wydatkach i opłatach.

Jakie usługi świadczy biuro rachunkowe?

Jakie są obowiązki biura rachunkowego? Podsumowując, biuro rachunkowe świadczy usługi tj.m.in.:

  • Obsługa księgowa – regularne i bezbłędne prowadzenie KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów), ewidencji przychodów (tzw. ryczałt), ewidencji PIT, VAT oraz JPK VAT.
  • Reprezentacja w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
  • Rozliczanie kadr i płac. Kwestie wynagrodzenia, różnego rodzaju zestawień i rozliczeń z ZUS.
  • Udostępnianie wirtualnego biura i obsługa korespondencji.
  • Monitoring płatności.
  • Procesy windykacyjne.
  • Praktyczne, regularne porady dotyczące prowadzenia firmy i jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jak widzisz, nie sposób odpowiedzieć w jednym zdaniu czym zajmuje się biuro rachunkowe. Zakres jego działań niezwykle szeroki. Biuro rachunkowe i zatrudnieni w nim pracownicy muszą nieustannie trzymać rękę na pulsie i wiedzieć wszystko m.in. o systemie podatkowym, aktualizacjach przepisów i zasadach czy wytycznych, które obowiązują w urzędach. Małe Podatki są właśnie takim biurem księgowym, więc jeśli zależy Ci na kompleksowej i profesjonalnej obsłudze, to czekamy na Twoją wiadomość. Każda firma i każdy przedsiębiorca powinien mieć własne biuro rachunkowe. Dzięki temu można spać spokojnie ze świadomością, że dokumentacja i finanse działalności są pod odpowiednią kontrolą.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat