Co to jest faktoring odwrotny i w jakim ceu się go stosuje?

22 marca, 2023

Faktoring to często wybierana przez przedsiębiorców forma finansowania, która polega na sprzedaży faktur przez firmę na rzecz faktora. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje natychmiastowe środki pieniężne, które mogą być wykorzystane na rozwój firmy, spłatę zobowiązań lub nowe inwestycje. Istnieje także jej przeciwna odmiana, czyli faktoring odwrotny, przynoszący korzyści stronie, na której ciąży obowiązek zapłaty. Poznaj najważniejsze informacje o faktoringu odwrotnym, sprawdź, na czym polega i jakie przynosi korzyści.

Faktoring odwrotny: co to jest?

Coraz większą popularnością cieszy się w naszym kraju faktoring odwrotny. Definicja tej formy rozliczenia mówi, że jest to usługa, w której faktor (firma faktoringowa) spłaca zobowiązania przedsiębiorstwa powstałe w wyniku dokonywanych zakupów. Przedsiębiorca może dzięki temu uregulować dług w późniejszym terminie, płatności dokonując już na rzecz faktora. Celem faktoringu odwrotnego jest:

  • wsparcie płynności finansowej,
  • terminowe wywiązanie się z podjętych zobowiązań
  • oraz podtrzymanie dobrych relacji biznesowych z partnerami i kontrahentami.

Jeżeli prowadzisz własną firmę, z pewnością przyda ci się wiedza na temat tego, co to jest faktoring, czym jest faktoring odwrotny i na czym polega rozliczanie się w ten sposób oraz jakie koszty należy ponieść, aby móc z niego korzystać. Dużym wsparciem może być skorzystanie z usług biura rachunkowego Małe Podatki, oferującego pełną księgowość we Wrocławiu. Specjaliści sprawdzą najważniejsze korzyści, jakie może w twoim przypadku przynieść faktoring odwrotny, księgowanie przeprowadzając po swojej stronie i dbając w twoim imieniu o dopełnienie wszelkich formalności i obowiązków podatkowych.

Faktoring odwrotny: co to daje przedsiębiorstwu?

Korzyści z faktoringu odwrotnego są podobne do tych wynikających z tradycyjnego faktoringu, dotyczą jednak drugiej strony transakcji. Główną zaletą tej usługi jest poprawa płynności finansowej firmy. Faktoring odwrotny jest gwarantem terminowego dokonywania koniecznych opłat, np. do US, ZUS-u czy wypłat wynagrodzeń. W wielu przypadkach faktoring odwrotny i księgowanie płatności przed ustalonym terminem prowadzi do otrzymywania różnych rabatów oraz innych korzyści od dostawców. Faktoring odwrotny przyczynia się do uzyskania czasu na spłacenie zaległych zobowiązań, a korzystanie z niego nie ma wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Brak opóźnień w opłacaniu zakupionych towarów czy usług pomaga również w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy oraz wiarygodnego partnera biznesowego.

Jak księgować faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny księgowany w księgach rachunkowych polega na zmianie wierzyciela z dostawcy, od którego przedsiębiorstwo zakupiło towar lub usługę, na firmę faktoringową, która po uregulowaniu w imieniu swojego klienta zobowiązań wchodzi w prawa wierzyciela i wówczas to ona może dochodzić od przedsiębiorcy spłaty należności wraz z umownymi odsetkami.

Należy zwrócić uwagę, że na koniec okresu sprawozdawczego faktorant powinien w bilansie wskazać faktury opłacone przez faktora w jego imieniu jako zobowiązania krótkoterminowe (handlowe lub finansowe).

Przeczytaj też: Wystawianie faktur – o czym pamiętać, jak uniknąć błędów?

Ile kosztuje faktoring odwrotny?

To ile kosztuje faktoring odwrotny, zależy w głównej mierze od wysokości kwoty faktury oraz od stawek wynegocjowanych z faktorem. W Polsce wahają się one zazwyczaj w przedziale od 0,5% do 3% wartości faktury, a koszt ten można odliczyć od podatku VAT. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług faktoringowych warto dokładnie przeanalizować oferty różnych faktorów, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Podsumowanie – faktoring odwrotny, księgowanie

Rozliczanie faktoringu jest dość skomplikowane, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy nie korzystali wcześniej z tego rozwiązania. Faktoring odwrotny i księgowanie wymaga odpowiedniej wiedzy, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów w biurach rachunkowych.

Czym jest faktoring odwrotny?

Faktoring odwrotny jest rozwiązaniem, które pozwala firmom uzyskać szybki dostęp do finansowania należności. Ta forma rozliczenia wiąże się z koniecznością opłacenia odsetek na rzecz firmy faktoringowej, jednak pozwala na rozłożenie płatności za podjęte zobowiązania w czasie, nie ponosząc przy tym konsekwencji windykacyjnych. Koszty związane z faktoringiem odwrotnym zależą od m.in. wysokości faktury oraz ryzyka, jakie ponosi faktor, czyli instytucja udzielająca faktoringu odwrotnego.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat