5 sposobów na to, jak obniżyć koszty w firmie

10 maja, 2022

zmniejszenie wydatkówZastanawiasz się jak zoptymalizować koszty w firmie? W tym artykule podpowiadamy sprawdzone sposoby na oszczędności, które oprócz tego, że znacznie poprawią kondycję każdego przedsiębiorstwa, to dodatkowo wpłyną jeszcze na podniesienie efektywności działalności. Zapraszamy do lektury.

Jak obniżyć koszty w firmie?

Koszty w firmie można obniżyć m.in. poprzez zakup sprzętów z drugiej ręki, księgowość online, sprzedaż odpadów czy wynajem wirtualnego biura. Każdy właściciel małej lub większej firmy jest w stanie pozytywnie wpłynąć na kondycję własnego przedsiębiorstwa poprzez przemyślane decyzje.

Obecna sytuacja na rynku i inflacja niezbyt sprzyja rozwojowi biznesu, dlatego wiele osób zastanawia się, jak może obniżyć wydatki firmowe i co można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Podpowiadamy 5 sprawdzonych sposobów na zmniejszenie wydatków przy prowadzeniu firmy.

1. Praca zdalna

Jeżeli tylko specyfika funkcjonowania Twojej firmy na to pozwala, to praca zdalna jest dobrym sposobem na ograniczenie kosztów. Nawet jeżeli nie możesz wprowadzić całkowitej możliwości pracy spoza biura dla pracowników, to zaproponuj ją chociażby raz w tygodniu. Zadbaj, aby kadra była wówczas wyposażona w mobilny sprzęt, który zapewni jej niezakłócony dostęp do wszystkich rozwiązań, z których musi korzystać w trakcie pracy.

2. Outsourcing i księgowość online

Drugim sposobem na ograniczenie wydatków firmowych jest outsourcing specjalistów. Zamiast zatrudniać pracowników działu IT czy reklamy, warto zlecić wykonywanie działań z tych obszarów firmie zewnętrznej. Dobrze jest też przemyśleć sposób prowadzenia księgowości. Opieka nad finansami przedsiębiorstwa nie powinna być powierzana przypadkowej osobie czy firmie bez doświadczenia, ponieważ w ten sposób można narazić własne przedsiębiorstwo na kary Urzędu Skarbowego, np. za niedopilnowanie terminów lub nieprzestrzeganie obowiązujących zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre firmy księgowe (biuro rachunkowe Małe Podatki jest jedną z nich) oferują również wynajem wirtualnego biura, co także znacznie obniża koszty w firmie. Warto rozważyć to rozwiązanie.

3. Sprzedaż odpadów i analiza kosztów mediów

Optymalizacja kosztów (w przypadku prowadzenia przykładowo firmy produkcyjnej) to także odnalezienie odbiorcy odpadów, które powstają w procesie produkcji. Często są to skrzynie, odrzuty drewna, pianki, folia lub inne tworzywa. Później mogą być one przejęte przez kogoś innego z korzyścią dla obu stron. Wówczas firma nie płaci za ich utylizację, a odpady są wykorzystywane do różnych celów przez inną firmę. Oprócz tego warto też przyjrzeć się bliżej kosztom mediów. Być może udałoby się znaleźć tańszego operatora sieci komórkowej, dostawcę internetu czy też prądu? Zawsze można też spróbować renegocjować warunki umów zawartej z każdym z nich.

4. Zakup maszyn i sprzętów z drugiej ręki

Jeśli zmniejszenie wydatków w firmie jest Twoim priorytetem, dobrym pomysłem będzie zakup sprzętu poleasingowego lub produktów z wyprzedaży. Jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza dla firm, które do poprawnego funkcjonowania potrzebują bardzo kosztownych maszyn. Niektóre korporacje nie wykupują, ale sprzedają sprzęt po zakończeniu umowy leasingowej.

5. Szkolenia pracowników online

Chcąc podszkolić swoją kadrę w rozmaitych dziedzinach, często przeznacza się środki na branżowe szkolenia stacjonarne i konferencje. Generuje to koszty dojazdów, hoteli oraz diet pracowniczych. Z tego względu dobrym rozwiązaniem są kursy i szkolenia, które odbywają się online. Aby obniżyć koszty w firmie, warto też prześledzić ofertę szkoleń pracowniczych dostępnych w ramach funduszy europejskich.

Co można jeszcze zrobić?

Sposobów na to, by obniżyć wydatki firmowe jest bardzo wiele. Oczywiście wiele zależy tu od specyfiki prowadzenia działalności i branży, w której działa firma, która poszukuje oszczędności. Z doświadczenia wiemy jednak, że wiele niepotrzebnych kosztów przedsiębiorstwa generuje się poprzez nieumiejętne prowadzenie księgowości. Zwłaszcza jeśli powierzy się to zadanie nieodpowiedniemu podmiotowi. Aby uniknąć kar i straty cennego czasu, warto postawić na doświadczoną firmę księgową. W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o możliwościach lepszego prowadzenia księgowości w Twojej firmie.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat