Urlop ojcowski – wszystko, co musisz wiedzieć

19 sierpnia, 2021

Urlopy ojcowskie przysługują zarówno ojcu biologicznemu, jak i adopcyjnemu. Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego rodzaju urlopu. Z tego artykułu dowiesz się m.in. jak i kiedy składać wniosek o urlop ojcowski, ile wynosi wymiar urlopu ojcowskiego, a także czym się różni urlop ojcowski od urlopu tacierzyńskiego.

Urlop ojcowski – zasady

Każdy świeżo upieczony ojciec ma prawo do czasu wolnego na spędzenie go ze swoim dzieckiem i przysługuje mu urlop ojcowski. Ile dni? Ma on do wykorzystania 14 płatnych dni. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju urlopu jest fakt, że jest on całkowicie niezależny od innych dni wolnych i ojciec ma prawo go wykorzystać bez względu na to, czy matka dziecka w tym samym czasie również przebywa na urlopie. Co jeszcze musisz wiedzieć o urlopie ojcowskim?

  • Wśród wielu osób panuje przekonanie, że urlop ojcowski można wziąć tylko od razu po narodzeniu dziecka. Nic bardziej mylnego. Wniosek o urlop ojcowski możesz złożyć w ciągu 24 miesięcy od porodu. Trzeba mieć na uwadze, że niewykorzystany urlop ojcowski w ciągu 2 lat przepada.
  • Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość dzielenia tego urlopu, czyli wykorzystania urlopu ojcowskiego jednorazowo lub w dwóch tygodniowych częściach.
  • Jeżeli ojciec dziecka rozpoczął pracę dopiero po urodzeniu się dziecka, a nie ukończyło ono 2 lat (lub też nie upłynęły jeszcze 24 miesiące od narodzin, lub od chwili, gdy decyzja o przysposobieniu stała się prawomocna) to również ma on pełne prawo wykorzystać urlop ojcowski.

ZUS a urlop ojcowski

Ten rodzaj urlopu finansuje się z funduszu chorobowego ZUS. Urlop ojcowski przysługuje w ramach ubezpieczenia chorobowego. Nie płaci więc za niego pracodawca, tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto wiedzieć, że ZUS wypłaca też m.in. becikowe, 500+ i zasiłek rodzinny. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że aby przysługiwał Ci urlop ojcowski, musisz być zatrudniony na umowę o pracę lub odprowadzać składki chorobowe (np. prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą).

  • W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, za czas opieki ojcowskiej nad dzieckiem przysługuje Ci 100% wynagrodzenia. Wysokość tego zasiłku oblicza się biorąc pod uwagę średnią wysokość otrzymywanego wynagrodzenia przez 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym korzysta się z urlopu ojcowskiego.
  • W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca, który zostanie ojcem, otrzymuje jednorazowy zasiłek w wysokości 1550 złotych i ma prawo do obniżenia składek ZUS. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii zawsze warto zasięgnąć rady księgowego w doświadczonym biurze rachunkowym Małe Podatki.

Urlop ojcowski a tacierzyński

Pojęcia urlopu ojcowskiego i tacierzyńskiego są często mylone, a nie są tożsame. Urlop tacierzyński to tak naprawdę część urlopu macierzyńskiego. Matka dziecka może dobrowolnie oddać ojcu maksymalnie 6 tygodni. Przysługuje jej bowiem 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, ale musi wykorzystać minimum 14 tygodni urlopu od dnia narodzin dziecka.

Korzystając z urlopu ojcowskiego, ojciec może opiekować się więc dzieckiem wspólnie z matką. Inaczej w przypadku urlopu tacierzyńskiego. Tutaj matka lub ojciec dziecka muszą wrócić do pracy. Cechami wspólnymi tych dwóch urlopów jest fakt, że w przypadku każdego z nich ojciec dziecka musi posiadać umowę o pracę bądź płacić składki chorobowe oraz że uprawniają do otrzymywania pełnej kwoty wynagrodzenia.

Pamiętaj, że w dniu narodzin dziecka, a także następnego dnia, Twój pracodawca nie może odmówić Ci także tzw. urlopu okolicznościowego, jeśli tylko złożysz wniosek o urlop okolicznościowy.

Prawdopodobne zmiany

Możliwe, że w roku 2022 zmienią się zasady, jeśli chodzi o urlop dla ojca nowonarodzonego dziecka. Parlament Europejski w kwietniu 2019 roku przegłosował przepisy na temat urlopów dla ojców na opiekę nad dzieckiem. Dąży się do tego, aby wymiar urlopu nie faworyzował jednego z rodziców i był bardziej elastyczny. Bardzo prawdopodobne więc, że niebawem każdemu ojcu będzie przysługiwał urlop rodzicielski w wymiarze nawet 2 miesięcy.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat