Ulga na badania i rozwój (czyli „B+R” lub „B R”) to forma wsparcia podatkowego, która ma na celu zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania w działalność badawczo-rozwojową. Umożliwia ona odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na prace badawcze i rozwojowe, co ma przyczynić się do innowacyjności polskiej gospodarki. Kto może z niej skorzystać? Jak ją rozliczać? Przeczytaj i dowiedz się tego – warto to zrobić, ponieważ mamy do czynienia z praktycznym i korzystnym rozwiązaniem.
Ulga B+R umożliwia przedsiębiorcom odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Oznacza to, że wydatki te są traktowane jako koszty uzyskania przychodu, a następnie dodatkowo odliczane od podstawy opodatkowania. Optymalizacja podatkowa B+R jest dostępna dla podatników zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i osób prawnych (CIT). Obejmuje różnorodne wydatki, takie jak wynagrodzenia pracowników, składki na ubezpieczenia społeczne, a także koszty związane z zakupem materiałów i sprzętu niezbędnego do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.
Dla przykładu wyobraź sobie, że Twoja firma chce stworzyć nowy, innowacyjny produkt. Aby to zrobić, musisz przeprowadzić wiele badań, testów i eksperymentów. Wszystkie te działania generują wspomniane wcześniej koszty. Ulga na badania i rozwój pozwala Ci odliczyć część tych kosztów od swojego podatku. Dzięki temu Twoja firma płaci mniejszy, a więc ma więcej środków na dalszy rozwój!
Ulga B+R pozwala przedsiębiorcom na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jej wysokość wynosi 100% kosztów kwalifikowanych związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, co oznacza, że przedsiębiorcy mogą odliczyć pełną kwotę wydatków, które zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Dodatkowo, od 2022 roku wprowadzono korzystniejsze zasady dotyczące odliczeń, w tym możliwość odliczenia 200% kosztów wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace B+R. To sprawia, że ulga na badanie i rozwój jest jedną z najatrakcyjniejszych form wsparcia dla firm, które inwestują w innowacje i rozwój technologii.
Ulga na badania i rozwój dostępna jest dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność badawczo-rozwojową na terenie Polski. Nie ma tu znaczenia wielkość firmy, branża czy forma prawna. Działalność badawczo-rozwojowa to wszelkie działania mające na celu opracowywanie nowych produktów, procesów oraz usług lub usprawnienie istniejących rozwiązań. Ważne jest, aby te działania były prowadzone w sposób systematyczny, a nie sporadycznie.
Jak skorzystać z ulgi B+R? W tym celu dobrze wiedzieć, jakie są koszty kwalifikowane na tym obszarze księgowości. Mamy tu:
Niezbędne jest prowadzenie odpowiedniej ewidencji kosztów B+R. W przypadku podatników korzystających z książki przychodów i rozchodów, koszty te powinny być wyszczególnione w odpowiednich kolumnach. Ulga na badania i rozwój jest odliczana w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono koszty. Jeśli przedsiębiorca ponosił je w kolejnych latach, może również skorzystać z ulgi w następnych zeznaniach podatkowych, co pozwala na długoterminowe planowanie finansowe.
Pamiętaj, że ulga B+R nie obejmuje kosztów stałych – utrzymania biura, marketingu czy sprzedaży. Gdy uda się stworzyć nowy produkt, nie kwalifikują się do kosztów te związane z jego produkcją. W momencie, gdy badania nad danym produktem czy usługą zostaną zakończone, ulga kończy się również w ich przypadku.
Jeśli planujesz zdobywać rynek za pomocą innowacji, pomyślana w tym celu ulga skutecznie pomoże Ci w osiągnięciu celu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź Małe Podatki – nasza księgowość Wrocław z przyjemnością wyjaśni Ci wszystkie aspekty tego działu księgowości oraz udzieli wielu praktycznych porad.
Ponieważ innowacje a podatki to temat, który znamy doskonale i który może dać realne korzyści Twojej firmie, umów się na spotkanie z nami już dzisiaj!
design by Proformat