Początek nowego roku to zwykle czas rozliczeń z urzędem skarbowym. Pracownicy zastawiają się, jak rozliczyć PIT, który druk wypełnić i jak zapłacić podatek, gdy wyjdzie niedopłata. W niniejszym artykule znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia.
PIT to skrót od angielskiego zwrotu Personal Income Tax, pod którym kryje się po prostu podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT jest podatkiem bezpośrednim, odprowadzanym do właściwego organu – w tym przypadku do urzędu skarbowego. Podatkiem tym są objęte dochody osób fizycznych.
Stawki PIT są różne, w zależności od kwoty dochodu (tzw. progi dochodowe) oraz źródła przychodu. Najczęściej stosuje się skalę podatkową, czyli stawkę 18%, a po przekroczeniu pierwszego progu (85 528 zł) od nadwyżki odprowadza się 32% podatku.
Nazwa „PIT” odnosi się także do dokumentów składanych do urzędu skarbowego, które stanowią oficjalną informację na temat dochodów podatnika i wysokość podatku, który powinien uiścić w ciągu roku.
Osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło wypełniają druk PIT-37. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zastanawiają się czasem, dlaczego PIT-36, a nie 37 – wynika to z innego źródła otrzymywania przychodów. Deklarację PIT-37 wypełnia się na podstawie PIT-11, otrzymanego od pracodawcy.
Na początku roku pracodawca przekazuje pracownikom druk PIT. Czy trzeba rozliczyć go jeszcze samodzielnie? Odpowiedź brzmi: tak. Rozliczenie PIT jest obowiązkiem podatnika. Rozliczenie PIT to wypełnienie, a następnie złożenie do właściwego urzędu skarbowego odpowiedniej deklaracji PIT. W dokumencie należy wykazać (na podstawie danych dostarczonych przez pracodawcę) przychody, koszty, dochody, opłacone składki ZUS, ulgi i zwolnienia podatkowe. Następnie należy wyliczyć kwotę podatku, a następnie porównać ją z potrąconymi przez pracodawcę zaliczkami. W przypadku nadpłaty możemy spodziewać się zwrotu. Z kolei jeśli urząd skarbowy otrzymał za niską kwotę w ciągu roku, trzeba wykonać przelew na odpowiedni numer konta.
Kwota do zapłaty będzie widoczna w formularzu PIT. Jak zapłacić podatek? Należy sprawdzić numer konta właściwego urzędu skarbowego na jego stronie internetowej i po prostu wykonać przelew. W przypadku rozliczania PIT przez internet, można skorzystać z linka do szybkiej płatności, który pojawi się już po rozliczeniu PIT. Czemu dopłata? Może to wynikać z różnic przy zaokrąglaniu kwot w czasie comiesięcznego obliczania podatku. Różnice mogą powstać też, gdy w trakcie roku zmienia się pracę.
Na szczęście rozliczanie PIT jest już dużo prostsze niż kiedyś. Dawniej, należało ręcznie wypełnić formularze, podpisać je i zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą, co wiązało się ze staniem w długich kolejkach. Dzisiaj Ministerstwo Finansów umożliwia rozliczenie PIT przez internet. Od zeszłego roku funkcjonuje system „Twój e-PIT”, który w zasadzie sam rozlicza za nas podatek. Zawsze można też korzystać z programów internetowych oferowanych przez różne firmy.
Na naszej stronie będzie można znaleźć artykuły, które okażą się pomocne przy rozliczaniu PIT. Znajdą się tutaj informacje, dlaczego PIT-36, a nie 37 przy działalności gospodarczej oraz wskazówki do wypełniania formularzy PIT. Czy trzeba rozliczyć PIT, jak zapłacić podatek – cała procedura nie jest taka trudna, jak może się początkowo wydawać.
design by Proformat