Czy firmowy rachunek bankowy jest konieczny?

26 lutego, 2022

konto bankowe firmowe vatRozpoczynając prowadzenie własnej działalności jedną z decyzji, jakie należy podjąć jest sposób rozliczania się z kontrahentami, pracownikami czy państwem. Ma to związek z firmowym kontem, które przynosi przedsiębiorcy różne korzyści. W poniższym tekście opisujemy najważniejsze zagadnienia dotyczące prowadzenia rozliczeń jako firma oraz wyjaśniamy, czy firmowy rachunek bankowy jest konieczny.

Co to jest konto bankowe firmowe?

Firmowy rachunek bankowy jest kontem dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz dla spółek prawa handlowego, takich jak na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wykorzystuje się je do wykonywania i przyjmowania transakcji firmowych, na przykład do opłacania podatków czy składek ZUS, a także do służbowych wydatków i rozliczeń z kontrahentami.

Czy firmowe konto jest konieczne?

Wielu początkujących przedsiębiorców zadaje sobie pytanie „Czy muszę mieć firmowe konto?”. Odpowiedź brzmi: to zależy. Dla spółek cywilnych, jawnych czy z ograniczoną odpowiedzialnością konta bankowe firmowe są konieczne, tzn. wymaga tego polskie prawo. Osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze są natomiast zobligowane do prowadzenia rachunku bankowego, poprzez które rozliczane będą wszystkie firmowe transakcje. Nie jest jednak określone, że musi to być firmowe konto, nie pojawia się też zakaz korzystania z rachunku prywatnego. Wyjątek stanowią firmy, które transakcje przeprowadzają z innymi przedsiębiorstwami, a kwota jednej transakcji jest wyższa niż 15 tysięcy złotych. W pozostałych przypadkach można korzystać z konta osobistego. Warto jednak zwrócić uwagę, że księgowość każdego biznesu musi być prowadzona w sposób dokładny, skrupulatny i zgodny z prawem, co z pewnością ułatwia konto bankowe firmowe vat. Obsługę taką można zlecić zewnętrznej, doświadczonej firmie, jak np. biuro księgowe Małe Podatki. Trzeba też wiedzieć, że część banków w swoich regulaminach niejako wymusza na przedsiębiorcy założenie firmowego konta.

Konta bankowe firmowe: czy warto je mieć?

Niezależnie od wymogów prawa czy zaleceń banków, każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się, czy w jego przypadku firmowy rachunek bankowy będzie dobrym, opłacalnym rozwiązaniem. Z pewnością jest to odpowiedni sposób na zadbanie o rozgraniczenie wydatków prywatnych i firmowych, co pozwala na zachowanie większego porządku w obu prowadzonych budżetach.

Jakie są zalety prowadzenia firmowego rachunku bankowego?

  • Czytelność, przejrzystość i porządek w finansach osobistych i służbowych. Mając osobne konta łatwiej jest zachować poprawność transakcji.
  • Ułatwione transakcje i rozliczenia z ZUS czy urzędem skarbowym.
  • Sprawna księgowość prowadzonego biznesu – firmowe konto to historia wszystkich rozliczeń w jednym miejscu (w prowadzeniu księgowości dla zachowania porządku może pomóc biuro księgowe Małe Podatki).
  • Budowanie zdolności kredytowej jako firma – osobne konto rozliczeniowe pozwala na tworzenie relacji z bankiem jako przedsiębiorstwo, które generuje konkretne zyski, stanowiące podstawę do udzielenia pożyczek.
  • Dodatkowe korzyści, takie jak możliwość sprzedaży swoim kontrahentom produktów na raty lub korzystanie z terminala płatniczego (jeżeli przedsiębiorca chce w ten sposób rozliczać się z klientami, to konto bankowe firmowe vat jest konieczne).

Do wad rozdzielenia rachunku osobistego i służbowego jest konieczność ponoszenia opłaty za prowadzenie osobnego konta, co często ma miejsce – zależy to jednak od oferty banku. W wielu przypadkach bardzo korzystne jest założenie firmowego rachunku bankowego w tym samym banku, w którym otwarty jest rachunek prywatny. Nierzadko wiąże się to z mniejszymi opłatami, a także pozwala na wykonywanie błyskawicznych i bezpłatnych przelewów między kontami, co dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą jest dużym ułatwieniem.

O czym należy pamiętać?

Jak radzi biuro księgowe Małe Podatki, jedną z kwestii, na które powinno się zwracać szczególną uwagę jest unikanie wykonywania prywatnych przelewów na firmowy rachunek bankowy. Takie sytuacje są dokładnie analizowane podczas kontroli podatkowych. Wówczas może się okazać, że na przedsiębiorcę zostaną nałożone dodatkowe obowiązki podatkowe, a urzędnik będzie mógł skontrolować wyciąg z prywatnego konta.

Prowadzenie konta bankowego firmowego ma jak widać wiele korzyści i stanowi w różnych okolicznościach ochronę przedsiębiorcy. Decyzję o wyborze najlepszego konta dla swojego biznesu warto jest skonsultować ze specjalistami z dobrego biura rachunkowego.

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat