Mikrorachunek w US. Co trzeba wiedzieć?

16 kwietnia, 2020

Od początku 2020 roku podatnicy mają obowiązek opłacania podatków PIT, CIT i VAT na indywidualny mikrorachunek podatkowy, który zastąpił dotychczas istniejący system realizowania wpłat na różne konta w zależności od rodzaju podatku. Stosowana jest zasada „jeden podatnik – jeden rachunek”, co znacząco ułatwia rozliczenia. Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku podatkowym?

Mikrorachunek w urzędzie skarbowym – czym jest i do czego służy?

Jeszcze w 2019 roku, aby wykonać przelew podatkowy, należało odszukać właściwy urząd skarbowy, sprawdzić numery kont bankowych odpowiednie dla US, a następnie znaleźć te, które odpowiadają konkretnemu podatkowi. Konieczne było dokładne opisanie rodzaju podatku i podanie danych identyfikacyjnych podatnika, warto było też upewnić się, czy od poprzedniego roku numery kont nie uległy zmianie. To rodziło wiele problemów i stwarzało ryzyko popełnienia pomyłek.

Na początku roku 2020 został wprowadzony nowy system rozliczeń – rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową, które znacząco upraszcza opłacanie podatków i zmniejsza liczbę pomyłek. Rozwiązanie, o którym mowa, to mikrorachunek podatkowy, czyli indywidualne konto bankowe, na które podatnik wpłaca wszystkie podatki PIT, CIT i VAT. Na rachunek ten przelewa się również zaległości podatkowe i niedopłaty PIT, jednak inne podatki (np. od nieruchomości) płaci się tak, jak dotychczas.

Mikrorachunek działa tylko w jedną stronę, służy więc do opłacania podatków do urzędu skarbowego, ale już nadpłatę podatku, podatnik otrzyma już na standardowe konto bankowe, które jest zgłoszone do US.

Dla kogo przeznaczony jest mikrorachunek podatkowy?

Każdy podatnik posiada swój mikrorachunek, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jest zatrudniony na umowach. Aby sprawdzić własny mikrorachunek, należy odwiedzić rządową stronę podatki.gov.pl i skorzystać z generatora mikrorachunku podatkowego.

Po wpisaniu numeru PESEL lub NIP generowany jest indywidualny mikrorachunek podatkowy, który należy skopiować i zachować. Procedurę można ponowić w każdej chwili, by przypomnieć sobie numer rachunku. Informację tę można uzyskać również w urzędzie skarbowym.

Numer mikrorachunku składa się z 26 znaków: liczby kontrolnej, numeru rozliczeniowego + numeru uzupełniającego w NBP, cyfry oznaczającej użycie NIP lub PESEL, następnie właściwego numeru NIP lub PESEL, a na końcu znajdują się zera, aby rachunek miał 26 znaków. Jeżeli ma 28 znaków, podawany jest w standardzie IBAN z kodem kraju.

Mikrorachunek należy generować wyłącznie przez oficjalną stronę rządową lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Pozyskiwanie numeru gdziekolwiek indziej wiąże się z ryzykiem oszustwa lub nieprawidłowego wygenerowania, co naraża podatnika i skarb państwa na straty.

Mikrorachunek w urzędzie skarbowym:

  • służy do wygodnego opłacania PIT, CIT i VAT na jeden stały numer konta;
  • daje pewność, że podatki opłacane są na właściwe konto;
  • niweluje konieczność zapamiętywania wielu różnych rachunków;
  • mikrorachunek pozostaje ten sam, niezależnie od zmian w siedzibie firmy;
  • zapewnia szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT.

Co z pozostałymi podatkami?

Podatki PCC, akcyza, rozliczenia na karcie podatkowej, VAT-14 i VAT w imporcie, a także wpłaty za mandaty karne odbywają się na takich samych zasadach jak dotychczas, czyli na odpowiednie rachunki urzędów skarbowych. Można je sprawdzić w wykazie numerów rachunków Krajowej Administracji Skarbowej.

Zobacz: Prowadzenie księgowości

Podatnik może mieć dwa mikrorachunki, ale powinien korzystać z jednego

Ponieważ mikrorachunek podatkowy generowany jest na podstawie numeru PESEL lub NIP, jeden podatnik może mieć dwa mikrorachunki. Którego z nich używać?

  • Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą, powinien używać mikrorachunku wygenerowanego z numeru NIP.
  • Jeżeli podatnik jest zatrudniony na umowach i nie prowadzi działalności gospodarczej, używa rachunku wygenerowanego z numeru PESEL.
  • Jeżeli podatnik jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i pracuje na etat, powinien używać rachunku wygenerowanego z numeru NIP, ponieważ prowadzi działalność. Jednak, jeśli zrobi wpłatę na mikrorachunek z PESEL, zostanie ona zaksięgowana w prawidłowy sposób. Sprawdź: Nadzór księgowy
Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat