Może być wiele przyczyn tego, że kontrahent nie płaci faktury. Często nie jest w stanie uregulować zależności, ponieważ sam czeka na przelew od swoich klientów i wtedy wystarczy z nim porozmawiać. Gdy mamy jednak do czynienia z regularnym zapominalskim lub oszustem, polubowne rozwiązanie sprawy raczej nie pomoże. Wówczas warto zdecydować się na inne kroki, dzięki którym nieuczciwy kontrahent wywiąże się ze zobowiązań. Co zrobić, jak firma nie płaci faktury? Przedstawiamy najlepsze sposoby!
Dłużnik nie płaci faktury? Aby rozwiązać sytuację, warto najpierw porozmawiać. Gdy kontrahent zwleka z uregulowaniem należności, powodów może być naprawdę wiele. Najlepiej nie zakładać od razu złej woli i odroczyć w czasie termin płatności. Pielęgnowanie relacji biznesowych jest bardzo ważne, a zbyt agresywne działanie potrafi zniechęcić nawet długoletniego partnera. Jeśli kontrahent nie płaci faktury, nie udawajmy jednak, że problemu nie ma. Spowoduje to narastanie długów i jeszcze bardziej pogorszy stosunki pomiędzy firmami.
W sytuacji, gdy zwykłe przypomnienie nie przynosi efektów, możemy wysłać kontrahentowi wezwanie do zapłaty. Najlepiej wybrać opcję listu poleconego z potwierdzeniem odbioru, który będzie ewentualnym dowodem w procesie sądowym. Zdecydowanie się na formalny krok sprawi, że sprawa niezapłaconej faktury zostanie potraktowana przez klienta poważnie i będzie on bardziej skłonny do uregulowania należności.
Jeśli klient nie płaci faktury, nie musimy wcale komplikować sprawy. Czasem wystarczy po prostu wstrzymać współpracę, aby otrzymać pieniądze natychmiastowo. Jeśli to nie pomaga, warto rozwiązać umowę i postawić kontrahenta przed konsekwencjami wynikającymi z niedotrzymania jej warunków.
Jest jeszcze inny sposób na zachęcenie nieuczciwej firmy do uregulowania należności, a są to odsetki. Opłaty za niedotrzymanie terminu płatności w transakcjach handlowych wynoszą obecnie 9,5% w skali roku. Według prawa istnieje także możliwość otrzymania rekompensaty o równowartości 40, 70, oraz 100 euro w zamian za koszty poniesione w związku z odzyskiwaniem długu.
Gdy zleceniodawca nie płaci faktury, możemy także wpisać go do krajowego rejestru długów. Aby to zrobić, musimy jednak założyć konto w BIG InfoMonitor, a także spełnić trzy dodatkowe warunki. Dokonanie wpisu w rejestrze dłużników jest możliwe tylko wtedy, gdy:
Co zrobić, jak firma nie płaci faktury, a wszystkie poprzednie kroki zawiodły? Wówczas warto zdecydować się na wniesienie sprawy na drogę sądową. Pomocne w postępowaniu okaże się wezwanie do zapłaty, które wcześniej wysłaliśmy kontrahentowi.
W wyniku postępowania sądowego zazwyczaj wydaje się nakaz zapłaty. Po opatrzeniu klauzulą zyskuje on tytuł egzekucyjny. Wtedy komornik może próbować odzyskać należną kwotę od dłużnika, włączając w to odsetki ustawowe oraz koszty postępowania sądowego. Wniesienie sprawy do sądu wiąże się z długim okresem oczekiwania. Od momentu złożenia dokumentów do czasu wyegzekwowania należności zazwyczaj mija wiele miesięcy. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, dysponujących mniejszym kapitałem może to być więc nieopłacalne.
Gdy nie jesteśmy pewni, co zrobić, gdy kontrahent nie płaci faktury, możemy zdecydować się na monitoring płatności przez biuro rachunkowe. Małe Podatki oferuje usługę nadzoru nad terminowym wywiązywaniem się ze zobowiązań finansowych, które wynikają z zawartych umów handlowych. Podnosimy dyscyplinę płatniczą kontrahentów, począwszy od windykacji miękkiej, po windykację sądową – profesjonalnie i skutecznie.
design by Proformat