Czym jest kasa fiskalna online? To kasa, która działa tak samo, jak zwykłe kasy wystawiające paragony, które spotkamy w każdym sklepie i doskonale znamy je z codziennych zakupów. Jednak te modele są bezpośrednio „podpięte” do serwerów Ministerstwa Finansów. W jakim celu? Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej online, a kto jest z niego zwolniony? Te właśnie zagadnienia wyjaśniamy w poniższym tekście. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy kasa fiskalna online będzie Ci niezbędna, a kiedy ten temat nie musi Cię w ogóle interesować.
Kto musi mieć kasę fiskalną w 2023 roku? Każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż detaliczną towarów lub usług. Obecnie spotykamy kasy „zwykłe”, które zapisują w pamięci wszelkie dane dotyczące transakcji. Na koniec dnia sporządza się na nich drukowany raport dobowy, zaś na koniec miesiąca generuje raport miesięczny.
Kasy fiskalne online robią zasadniczo to samo, jednak nie tylko zapisują dane w swojej pamięci, ale także przesyłają wszelkie informacje związane ze sprzedażą do CPK (Centralne Repozytorium Kas, należące od Krajowej Administracji Skarbowej). Wysyłanie danych odbywa się co dwie godziny. Oczywiście, aby kasa fiskalna online mogła spełniać swoje zadanie, musi być podłączona do internetu.
A skoro wiemy, czym jest kasa fiskalna, kto musi ją mieć? Obowiązkiem posiadania objęte są: warsztaty samochodowe, podmioty sprzedające benzynę, oleje silnikowe i gaz napędowy, gastronomia, hotelarstwo, podmioty sprzedające opał, kosmetyka, kosmetologia, zakłady fryzjerskie, firmy z branży budowlanej i prawniczej, placówki medyczne i stomatologiczne, placówki sportowe (jak siłownie czy kluby fitness), płatny transport (taxi), a także podmioty prowadzące sprzedaż w systemie Tax Free.
Co ciekawe, dla każdej branży były inne terminy, gdy musiały być wdrożone kasy online. Od kiedy konkretnie – to już obecnie nie jest istotne, ponieważ każda nowa działalność z wymienionych musi mieć taką od razu w użytkowaniu.
Skoro wymieniliśmy, kogo dotyczy obowiązek kasy fiskalnej online, warto dla równowagi podać, kto nie musi mieć kasy fiskalnej online. Będzie to każda firma, która sprzedaje towary lub usługi zwolnione z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Druga opcja zwalniająca z posiadania kasy online pojawia się w sytuacji, gdy firma prowadziła sprzedaż w poprzednim roku podatkowym i spełnia co najmniej jeden z dwóch warunków: w poprzednim roku podatkowym obrót na rzecz osób fizycznych nie przekroczył 20 tys. zł lub/i nie było obowiązku ewidencjonowania sprzedaży.
Obowiązek kasy fiskalnej – online lub klasycznej – nie dotyczy przedsiębiorców, którzy zajmują się świadczeniem usług lub dostawą towarów dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które zarazem są zwolnione z ewidencjonowania. Dokładna lista zawodów zwolnionych z kas fiskalnych znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.
Kasa fiskalna online oraz zwykła nie będzie potrzebna, gdy dokonuje się sprzedaży bezrachunkowej, a więc takiej, w której nie wystawiamy kupującemu żadnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż (paragon itp.).
Ciekawie prezentuje się sprawa w przypadku e-commerce, czyli sklepów prowadzących sprzedaż online. Rozporządzenie Ministra Finansów podaje, że kasa fiskalna online nie jest im potrzebna, jeżeli zapłata w całości wpływa na konto bankowe, konto w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub za pośrednictwem poczty, przy czym równocześnie ewidencja jasno wskazuje, za co wpłata została dokonana.
Co przemawia za korzystaniem z kasy fiskalnej online? Tu można wymienić wiele zalet takich urządzeń, ale jedną z głównych jest komunikacja z Ministerstwem Finansów. Ponieważ ma na bieżąco wszelkie raporty sprzedażowe, ryzyko kontroli podatkowej w firmie znacznie spada. Ponadto bardzo łatwo przeprowadzić wszelkie raporty, co odciąża Cię od poświęcania na nie czasu.
Kasa fiskalna online dzięki połączeniu z siecią może tworzyć kopie zapasowe raportów, co ułatwi remanent w firmie i jest bezcenne, gdy np. wydrukowane dokumenty ulegną zniszczeniu. No i poza tym – można zaoszczędzić na jej zakupie. Oczywiście dla nikogo kasa fiskalna online za darmo nie jest, jednakże przy jej zakupie możesz otrzymać 700 złotych zwrotu.
Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące wdrożenia kasy fiskalnej online w Twojej firmy, odwiedź Małe Podatki – biuro rachunkowe we Wrocławiu. Nasza wysoce wykwalifikowana kadra wyjaśni Ci wszystko, co dotyczy kasy online: od kiedy należy jej używać, jak pobierać z niej dane do tworzenia raportów podatkowych i inne sprawy.
design by Proformat