Barter w biznesie. Na czym polega współpraca barterowa? 

22 marca, 2024

Barter od dawna zasilał mechanizmy handlowe, oferując alternatywę dla tradycyjnych transakcji finansowych. Współpraca barterowa, choć nieco rzadsza w dzisiejszym świecie cyfrowych płatności, wciąż interesuje wielu przedsiębiorców. Przyjrzyjmy się tej praktyce, analizując jej rolę, korzyści i wyzwania w kontekście nowoczesnego biznesu. Jak powinna wyglądać umowa barterowa i jak wykonuje się księgowanie przy tego typu współpracy? Sprawdźmy. 

Barter – co to znaczy?

Barter – co to właściwie jest? Jest to nic innego, jak forma handlu, w której towary lub usługi są wymieniane bez użycia pieniądza. Oznacza to, że jedna strona dostarcza produkt lub usługę, a druga strona oferuje coś w zamian, zamiast płacenia gotówką. Jest to jedna z najstarszych form handlu, która istniała już w starożytności. Na początku ludzie wymieniali te dobra, których posiadali nadmiar lub których nie potrzebowali, na takie, których brakowało im w codziennym życiu. Wraz z rozwojem społeczeństw i handlu, barter stał się bardziej zorganizowany i skomplikowany. W starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie barter był powszechną praktyką, szczególnie w wymianie m.in. dóbr rolnych i rzemieślniczych. W średniowieczu i okresie renesansu handel barterowy był nadal powszechnie stosowany, ale stopniowo ustępował miejsca bardziej złożonym systemom handlowym, opartym na pieniądzu.

Na czym polega współpraca barterowa?

Oto współczesny przykład tego, na czym polega współpraca barterowa: agencja reklamowa może zaoferować emisję reklamy dla restauracji w zamian za bezpłatne posiłki dla pracowników agencji. W ten sposób obie strony korzystają z wymiany bez konieczności użycia gotówki. Podobne umowy barterowe mogą być zawierane między firmami z różnych branż, co pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i współpracę na korzystnych warunkach. Zauważ, że nawet umowa barterowa z osobą fizyczną lub influencerem może być skutecznym narzędziem zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw, pozwalając na oszczędności i optymalne wykorzystanie zasobów.

Sprawdź też wpis na blogu Małe Podatki: Koszt zatrudnienia i utrzymania pracownika – jak go obniżyć

Czy barter w Polsce jest legalny?

Tak, barter w Polsce jest legalny i stanowi dopuszczalną formę wymiany towarów lub usług między podmiotami gospodarczymi. Nie ma przeszkód prawnych ani regulacji zakazujących takich transakcji. W Polsce obowiązują ogólne przepisy dotyczące umów handlowych i transakcji, które obejmują również umowy barterowe.

Warto zdawać sobie sprawę, że transakcje barterowe powinny być prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi i księgowymi. Należy prawidłowo ewidencjonować takie transakcje, wliczając w to sporządzenie umowy barterowej oraz właściwe zaksięgowanie wartości towarów lub usług w księgach rachunkowych. Jeśli w transakcji barterowej występuje VAT, należy przestrzegać odpowiednich przepisów dotyczących naliczania i rozliczania tego podatku. Biuro rachunkowe we Wrocławiu chętnie pomoże Ci w prawidłowym księgowaniu barteru. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

Zachęcamy też do lektury wpisu: Najczęściej popełniane błędy w PIT – jak ich unikać

Umowa barterowa – księgowanie 

Rozliczając się w barterze, nie wystarczy jedynie wymienić się towarami lub usługami. Konieczne jest także prawidłowe zaksięgowanie takiej transakcji. Jak to zrobić? W rejestrach księgowych transakcji barterowych stosuje się zasady analogiczne do tych obowiązujących w przypadku umów kupna-sprzedaży. W ramach barteru każda strona pełni rolę zarówno nabywcy, jak i sprzedawcy. Pamiętaj, że umowa barterowa z influencerem czy firmą powinna określać strony umowy, przedmiot transakcji, jego wartość oraz termin wykonania usług lub dostawy towarów. Bez tych elementów nie będzie to umowa barterowa. Wzór powinien więc koniecznie zawierać powyższe elementy, a także oczywiście podpisy i datę zawarcia umowy. Należy także określić wartość towarów lub usług wymienionych w ramach umowy barterowej. Można to zrobić na podstawie cen rynkowych lub wartości zadeklarowanej przez obie strony umowy w momencie transakcji. Wymieniane produkty powinny mieć równą wartość. Aby upewnić się, że transakcja jest odpowiednio zaksięgowana i zgodna z obowiązującymi przepisami podatkowymi i rachunkowymi, najlepiej skonsultować to z profesjonalnym księgowym lub doradcą podatkowym. Biuro Rachunkowe Małe Podatki we Wrocławiu od lat zajmuje się księgowaniem transakcji barterowych. Zapraszamy do kontaktu!

Numer telefonu
Adres email
Zaufaj nam i skontaktuj się z nami już dziś.
© Małe Podatki

design by Proformat